9 v.-y 31 jeltien in gedaan. Tot zolang vraag ik mij een aantal zaken af - De financiering van H.B.O. of universitair onderwijs. Uit de pers begrijp ik dat een maxi male beurs of toe-lage moet wor den aangevraagduit de centrale onderwijspot) die door de G.S.D. wordt aangevulduit de gemeente lijke pot) tot Bijstandsniveau. De beurs c.q. toelage moet ge deeltelijk met rente, worden terugbetaald. Als het nieuwe stu die financieringssysteem zoals dat momenteel in voorbereiding is, doorgaat, wordt de terugbe taling gekoppeld aan de inko menspositie na beëindiging van de studie. De aanvullende uit kering behoeft, uiteraard, niet te worden terugbetaald. Bovenstaande regeling levert het volgende voorbeeld op: Jeltien is 30 jaar, heeft 2 kin deren van 6 en 8 jaar en besluit haar in het grijze verleden ge starte studie sociologie weer op te pakken(zij brak die natuur lijk af omdat de prins op het witte paard haar sociologisch pad kruiste. De prins reed door. De prinsjes/prinsesjes bleven en de schatkist is altijd leeg). Gezien haar moederschap en huis houdelijke taken moet zij er op rekenen de maximale studieduur te moeten benutten a 8 jaar. Zij moet dan lenen 8 x 12.000 gulden per jaar. Als zij op 38-jarige leeftijd als veelbe lovende wetenschapster een baan vindt moet zij beginnen met terugbetaling van, reken maar uit hoeveel. Nu is het op zichzelf redelijk dat iedereen die uiteindelijk op gemeenschapskosten zichzelf een goeie positie weet te ver werven met een hoog inkomen, dat wat hij/zij heeft gekost terugbetaalt Ik vraag mij echter af of de vooruitzichten van zo’n hoog oplopende studieschuld, met alle risiko’s vandien, wel zo'n stimulans voor vrouwen betekent: het maakt nogal wat uit of je op je 24ste maagde lijk begint af te losseh of op je 38ste met 2 pubers om je heen Een ander voorbeeld: Jeltien's dochter wordt na 2 jaar opstan dig. Moeder is er nooit en als ze er is zit ze te studeren, dochter wordt van school ge stuurd, andere dochter breekt been, Jeltien wordt overspan nen staakt de studie: het lukt haar niet te kombineren. Hoe moet dat nou met die 2 jaar studieschuld? Moet die nu weer van de Bijstandsuit kering worden afgelost? Of: Jeltien heeft er na 2 jaar geen zin meer in: de studie valt tegen ze wil niet meer: weer terug in de Bijstand met een schuld van 2 x 12.000 gld?

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 33