EERSTE GEWIN KATTEGESPIN 30 signalen uit de samenleving nu Met andere woorden Mevr. Jeltien Kraayeveld-Wouters erkent de moeilijke positie van Bijstands- 22 maart j.l. werd met grote meerderheid (alleen VVD en klei ne rechtse partijen stemden tegen) een motie van Dhr. Buur- meyer (PvdA) in de Tweede Ka mer aangenomen. Inhoud van de motie: Uitbrei ding van de scholingsmogelijk- heden van vrouwen in de Bijstand. Door het aanemen van de motie Buurmeyer is hierin verandering gekomen:de grens tussen inhalen van achterstand en verbeteren van je positie is verlegd zo niet weggevaagd. Het ziet er naar uit dat in de toekomst vrou wen in de Bijstand iedere oplei ding die zij kunnen en 'willen volgen, mogen volgen, ook H.B.O. en universitair onderwijs. Een suksesje voor de vrouwen die hiervoor aktie hebben gevoerd, met dank aan Flip Buurmeyer die de "signalen uit de samenleving" heeft opgevangenEen meerderheid in de Tweede Kamer onderkent de noodzaak van hoger onderwijs voor hen die dat willen of je om welke reden dan ook, om de Bijstand zit of niet. Mooi zo'. Het hangt echter voor een groot deel van de uitwerking en de praktische konsekwenties af of we hard of hèèl hard moeten juichen. De principe-uitspraak hebben we binnen, nu moeten we nog aan de slag. Omtrent de uitvoering en konse kwenties is nog niets bekend. Ik stel mij voor dat binnenkort een circulaire naar de Gemeenten uit zal gaan waarin het een en ander uit de doeken zal worden vrouwen en probeertzoals zij zelf in haar circulaire zegt, een bijdrage te leveren om te komen tot een verbetering van zo wel hun persoonlijk welzijn als hun maatschappelijk functioneren. Zij doet dit echter wel binnen het kader van de A.B.W. en die wet zegt te voorzien in de le vensbehoeften van hen die daarin zelf niet kunnen voorzien, maar niet te dienen ter verbetering van iemand's positie. Dat houdt in dat Gemeentelijke Sociale Diensten vrouwen wel de kans moeten geven hun achterstand in te halen, maar daarmee houdt het definitief op: verbeteren van je positie behoor je niet te doen als je in de Bijstand zit. Even in het kort, de vormings- en scholingsmogelijkheden voor hen die een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet (ABW) ontvangen, zoals die tot op heden golden: In een circulaire van Dec. 1980, gericht aan B en W's van de ge meentes, als uitvoerders van de ABW, vraagt Mevr.Jeltien Kraaye veld-Wouters, toenmalig Staats- sekretaresse van CRM, de gemeen ten vrouwen die in de bijstand zitten te stimuleren aan vormings- en scholingsaktivi- teiten deel te nemen. Zij noemt als mogelijkheden met name MAVO's - Open School - VOS-kur- sussen, en andere edukatieve en emanciperende scholingen. Acnterliggende gedachten waren: - Een grote groep Bijstandsge rechtigden is vrouwelijk gezinshoofd van éèn ouder-ge- zinnen - Door deze positie (veelal heb ben zij jonge kinderen te ver zorgen) kunnen zij niet deel nemen aan het arbeidsproces. - Doordat zij lange tijd van de arbeidsmarkt zijn uitgeschakeld hebben zij de binding met hun beroep verloren. - Zij hebben een structurele scholingsachterstand die een eventuele terugkeer naar de arbeidsmarkt moeilijk zo niet onmogelijk maakt.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 32