22 Ons werkdoel beperken. Ruimte voor verschillen. De doelgroep beperken. Aangezien de vrouwen van het komité allemaal een andere achtergrond en uiteenlopende visies hebben, kwamen verschillen regelmatig aan de oppervlakte. Wat ik goed vond was, dat we niet hebben geprobeerd ze weg te praten. Zo goed en zo kwaad als dat binnen de beperkte tijd kon, zijn we stil blijven staan bij de pijn die dan naar boven kwam. Colette organiseerd zich als bijstandsvrouw maar vind het moeilijk om bij voorbaat mannen op 8 maart buiten te sluiten. Coby wil niet een stempel krij’gen als getrouwde vrouw. Ik wil niet aangekeken worden op mijn ruim inkomen. Colette wil gerespekteerd worden in haar keuze voor de baan van huisvrouw en moeder. Wat ons verbind is, dat we alle maal als persoon ook ekonomies zelfstandig willen kunnen leven. We hadden maar 7 weken, dat be tekende, dat we voortvarend aan de slag moesten, wilden we er wat van maken. Het thema moest aan sluiten bij de aktuele politieke situatie waar vrouwen in verkeren. Het moest afgebakend en zo duide lijk mogelijk zijn. Neventhema’s zouden het ingewikkeld en moei lijk hanteerbaar maken. (Zie voor de duidelijkheid hiervoor naar mijn inleiding In dat opzicht ben ik blijdat we sexisme, racisme en fascisme apart gaan aanpakken en niet met dit thema verweven hebben. Zelf denk ik dat we in de in leidingen nog wat te uitgebreid op de maatschappelijke analyse zijn ingegaan, waardoor de in leiding wat te zwaar werd. Wij vonden het verder belangrijk om niet meer als een aanzet te geven, door de dag te organiseren. Voor het vervolg heeft iedere aanwezige medeverantwoordelijkheid Af en toe hadden we de neiging om ons totaal verantwoordelijk te voelen. Dat was een neerdruk kend gevoel. We konden het ge lukkig loslaten. Evenwicht scheppen tussen het groepsproces en het doelgericht werken. Mijn eerdere ervaring met 8 maart had me geleerd, dat je als voor bereidingsgroep zo op datgene gericht kan zijn wat je samen doormaakt, dat je uit het oog verliest of en hoe de presenta tie van het thema anderen aanspreekt Ik wilde nu op een goede manier samenwerken naar de overdracht op 8 maart toe, zonder dat het komité zelf iets praatgroep- achtigs en naar binnen gerichts zou krijgen. Dat is ons gelukt, doordat we onszelf en onze rol beperkt hebben Op de vraag op wie wij ons richt en hebben we gezegd: we willen allereerst zelf meer inzicht in het thema krijgen en het dan zo presenteren dat onze vriendinnen zich erin herkennen. Wij ver trouwden erop dat als wij gemo tiveerd en geïnspireerd zouden werken, dat ervan af zou stralen en andere vrouwen zou aanspreken. Het kan heel verlammend werken als je alsmaar denkbeeldige vrouwen (alle Tilburgse vrouwen, de huisvrouwen) voor ogen hebt en meent je inbreng te moeten aanpassen Zo konden we vrijuit en vol en thousiasme aan de slag met het gevolg, dat heel veel veel nieuwe vrouwen erop zijn afgekomen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 24