onafhankelijkheid een moeizame strijd 11 Trudy Economische zelfstandigheid wat is dat voor mij als a.s. moeder? Ik wil jullie in het kort ver tellen, waar ik tegenaan loop nu ik voor een kind heb geko zen Ik moet toegeven dat ik, bij deze beslissing, me niet heb gerealiseerd wat dit op finan cieel gebied voor mij zou in houden. Eerlijk gezegd schrik ik van de consequenties. Ik vind het belangrijk dat ik werken kan en solliciteer dan ook gretig. De beslissing om te werken kan ik nemen omdat ik de mogelijkheid bezit de opvoeding samen te delen. Bij sollicitatie gesprekken wordt er niet vanuit gegaan dat we de opvoeding samen delen, daar ben ik als moeder verantwoordelijk voor de zorg van mijn kind. Er wordt voor mij beslist of ik inderdaad wel tijd beschikbaar heb voor die baan. Bij de man komt dit niet eens ter sprake! Economische zelfstandigheid betekent voor mij dat ik be wust mijn keuzes kan maken, zonder de consequenties van financiële afhankelijkheid. Zo ook mijn keuze voor een kind en mezelf en het kind financieel te onderhouden d.m.v. werk of een uitkering. Tot mijn grote verbazing houdt het kiezen van een kind, in deze maatschappij, economische afhankelijkheid in. De sociale zekerheidswetten zijn erop gericht mij afhanke lijk te maken. Ik wordt gedwon gen mezelf te laten onderhouden. Mijn keuze is plotseling mijn keuze niet meer’. Vanuit alle hoeken wordt mij op gedragen wat ik behoor te doen of te laten als moeder. Dit gebeurt soms heel subtiel door er vanuit te gaan dat ik: - huisvrouw wordt - me in het moederschap stort en dat ik een man naast me heb die voor het inkomen zorgt. Er wordt mij een schuldgevoel aangepraat als ik anders wil, anders kies Op dit moment ben ik afhankelijk van de SOOS wat inhoudt, dat ik, zodra ik ga samenwonen officieel geen recht meer heb op een uit kering. Mijn vriend (ook soos klant) krijgt dan méér uitkering en ik niks meer! Het wordt me steeds duidelijker dat de sociale zekerheidswetten en de waarden en normen van deze maatschappij mij remmen zoniet de mogelijkheid ontnemen om economisch zelfstandig te zijn en te blijven. Het is een illusie om als vrouw bewust je keuzes te maken. Zodra ik keuzes maak, vullen an deren voor me in hoe ik daar moe om moet gaan, hoe ik economisch afhankelijk wordt. Ik ervaar dat economische zelf standigheid voor mij van alle kanten wordt tegengewerkt. Zelfstandig blijven is een moei zame strijd, die ik steeds moet bevechten Ik wil blijven vechten voor een leven wat ik zelf in wil vullen. Dus voor economische zelfstandig heid

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 13