8 sociale voorzieningen het nieuwe systeem 2. 3. Wat heeft Den Haag nu voor fraais bedacht? Bedenken moesten ze namelijk iets vanwege de derde E.G. richtlijn die zegt dat mannen en vrouwen gelijk behandeld moeten worden in geval van uitkering. Ik heb aan het begin van mijn verhaal al ge zegd dat de aanpassingen die er in de sociale zekerheidswetgeving moeten komen niets extra mogen kosten. Budgettair neutraal heet dat heel mooi. Het nieuwe systeem Een uitkering gaat bestaan uit 3 komponenten. 1. de individuele uitkeringskom- ponent, de basisuitkering f 700,nierop heeft ieder een recht bij ziekte, arbeids ongeschiktheid, onvrijwillige werkloosheid enz. een aanvulling voor mensen die financieel verantwoordelijk zijn voor anderen binnen een leefeenheid, de toeslagBij huwelijk of samenwonen is dat maximaal f 700, De gehuwde man met een vrouw die het huishouden doet krijgt deze toeslag. Als hij een vrouw heeft met een eigen inkomen krijgt hij geen toeslag. Een premie voor de man met een vrouw zonder betaalde baan. Een bovenminimale aanvulling deze is afhankelijk van het Dan naar de derde kategoriede 3 Sociale voorzieningen Hieronder vallen WWV (wet werkloosheidsvoorzieningen) en de BKR (beeldende kunstenaars regeling Iedereen heeft er recht op, niemand betaalt premie. Het wordt betaald uit de algemene middelen - de belanstingop- brengsten De hoogte van de uitkering is gekoppeld aan het minimumloon. Helaas blijkt dat er bij bijstand RWW en BKR niet alleen wordt ge koppeld aan het minimumloon maar ook aan de hoogte van het loon van het loon van je man of vriend. Niet het individu is het uitgangs punt maar de ekonomische eenheid. Niet alleen gehuwde vrouwen zijn hiervan het slachtoffer maar ook de vrouw die met een man ongehuwd samenwoont Verdient de man meer dan f 1400, dan krijg je als vrouw maar zelden een uitkering. De hoogte van die uitkering wordt op een ingewikkel de manier berekend afhankelijk van het inkomen van de man. Man en vrouw houden van elkaar en onderhouden elkaar dus. Recht op RWW heb je als gehuwde vrouw alleen als je kostwinner of medekostwinner bent. Ook hier wordt weer met percentages gewerkt. Meestal krijg je niets en op die manier verdwijn je dan ook nog uit de officiële werkloosheidsstatis- tieken tenzij je je laat inschrij ven op het arbeidsbureau als werk zoekende I s Mi r> ■-

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 10