voor het weekend en wanneer ik al les m.b.t. babysitters precies geregeld heb", en "Ik mag nooit werk mee naar huis nemen en 's avonds moet ik altijd thuis zijn". Een sekretaresse"Wanneer het eten 1s avonds niet op tijd op tafel staat, dan is de boot aan, maar tegelijkertijd vraagt ie wel naar m’n loonstrookje" Deze vrouwen hebben dus vaak een zwaar leven en "vrijgevochten" is niet bepaald een woord wat op hun van toepassing is. Laten we dan alle hoop maar vestigen op onze op en top feministe. Deze vrouw is getrouwd, heeft 2 kinderen (jon gen en meisje) en een lieve man die begrijpt dat zijn vrouw een eigen karriëre wil maken, zelf standig en intelligent is en haar eigen boontjes kan doppen. Op het eerste gezicht dus geen vuiltje aan de lucht, maar....bij een tweede, zorgvuldiger blik zie je heel andere dingen. De vraag is: Begrijpt man-lief het écht allemaal wel, en is on ze feministe wel écht zo vrij gevochten en gelijkwaardig als haar man als ze denkt? Mijn antwoord: Nee, het is alle maal maar schijn. Want wat is het geval? In elk gezin waar zo wel man als vrouw werken is er overdag een hulp in huis om de huishoudelijke karweitjes op te knappen: the woman behind the woman. En in bijna alle gevallen is het de vrouw die haar uitlegt en zegt wat en hoe, en is het de vrouw die deze hulp betaalt van haar eigen salaris. De man blijft hier meestal helemaal bui ten. Man-lief vindt het dus pri ma dat zijn vrouw zgn. "libera ted" zolang thuis alles maar op rolletjes loopt. "But one breakdown in the support system and then he starts screaming he didn’t marry a woman who would ignore her house and children" Dit allemaal volgens Lila, een advokate die in het artikel aan het woord isEn het wordt nog triester wanneer blijkt dat haar man haar op feestjes introduceert als "mij wife, the lawyer", en haar s avonds op haar donder geeft omdat er geen schone la kens op de bedden liggen En wanneer de hulp ziek wordt, dan blijft zij thuis, zodat op kantoor iedereen zegt: "We knew this would happen if we hired a woman-lawyer""For everly libe rated woman you see in an office, there’s another woman behind her providing the support system for the marriage". Vrij ironisch dus: zonder een andere vrouw in huis die de vloeren schrobt zou onze feministe geen feministe zijn'. Dit klinkt allemaal vrij triest, maar er zijn ook positieve kanten (2 om precies te zijn); het ene is dat het er niet in alle gezin nen waar beide ouders werken zo aan toe gaat (het gezin waar ik verblijf is er gelukkig een van), en het andere is dat de Gouden Eeuw voor Schoonmaaksters is aan gebroken. Want als ik niet te be roerd ben om vloeren te schrob ben, ramen te zemen, stoffen, stofzuigen, bedden opmaken enz.. ..(en waarom zou ik, het gaat prima met mijn feministische ideeën samen)dan kan ik hier een fortuin verdienen. Ikzelf heb er sinds kort een baantje bijom de andere week schoonmaakster spelen bij kennissen. Voor zo'n 3 uur werk verdien ik 4 2, dus

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 41