internationale vrouwendag ekonomiese zelfstandigheid 2 - Nu, in 1983, is het landelijke thema: ekonomiese zelfstandigheid Naarmate het ekonomies slechter gaat, komen weer geluiden naar boven als: "getrouwde vrouwen met goedverdienende echtgenoten moes ten geen recht hebben op een eigen inkomen c.q. uitkering". En "twee inkomens in een gezin is oneer lijk" Vrouwen zijn gevoelig voor dit soort argumenten en raken in ver warring: "mag ik eigenlijk wel werken als mijn zoon, man en al die jonge mensen zonder werk zit ten? Er wordt ingespeeld op de gevoe lens van mensen dat buitenshuis betaald werkende vrouwen en ge trouwde vrouwen die een uitkering krijgen, wel heel a-sociaalzijn Waar het om gaat is te kijken naar de hoogte van inkomens en' niet naar het aantal inkomens dat bin nenkomt Van een dubbelinkomen wordt gesproken, als de vrouw ook ver dient vaak omdat van een minimum inkomen nauwelijks te leven is. Van een dubbelinkomen wordt niet gesproken als een man naast zijn inkomen nog andere inkomsten heeft. Met ekonomiese zelfstandigheid bedoelen wij systemen te bedenken die rechtvaardig zijn, en mensen niet ekonomies van elkaar afhanke lijk maken. Vrouwen hebben recht op een zelfstandig bestaan. Samen wonen moet niet betekenen dat je ook financiëel afhankelijk van elkaar wordt gemaakt. Geld moet daarvandaan gehaald wor den, waar het zit. Bijvoorbeeld in de seksindustrie, het ’verdwe nen' (zwart) geld, oorlogsindustrie, aardgaswinsten. Het geld wat nu besteed wordt aan kontrole op men sen die van een uitkering leven, vooral van bijstandsvrouwen, kan beter besteed worden aan kontrole op belastingontduikers, bijvoor beeld De strijd voor ekonomiese zelfstan digheid voor vrouwen is een strijd die niet los gezien kan worden van het recht op arbeid, huisvesting, tegen de norm van de heteroseksua liteit en voor het zelfbeschikkings recht over ons lijf. Dat vrouwen nog heel wat te bevech ten hebben, is uit bovenstaande te. lezen Het was tijdens de Tweede Inter nationale Socialistiese Vrouwen- konferentie in Kopenhagen in 1910 dat tot deze dag werd opgeroepen. Clara Zetkin, een van de belang rijkste leidende vrouwen van de socialistiese vrouwenbeweging in die tijd, stelde op deze konfe- rentie voor om ieder jaar de achtste maart als internationale dag voor de bevrijding van de vrouw te vieren In 1911 werd de achtste maart door vele duizenden vrouwen ge vierd, met demonstraties en mani festaties voor kiesrecht, recht op arbeid en onderwijs, en tegen de diskriminatie van vrouwen in de wetgeving. Zij eisten dat er kresjes zouden komen, alsook een herziening van de huwelijkswetge ving. Na het verkrijgen van het algemeen kiesrecht in 1922 (Nederland)' ham de viering van 8 maart af tot de eerste ekonomiese krisis 'uit breekt'. Vrouwen demonstreerden voor vrede, werk en gelijke rech ten Dit jaar zal in verschillende delen van de wereld voor de 72e keer de Internationale Vrouwendag worden gevierd.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 4