POR DI nos DOIÓ. /J 35 union di muhe antiano er als hier. Er wordt niet gestreden voor gelijke rechten. Er wordt weinig over gepraat. In ieder geval wordt het niet geaksepteerd Ik weet er niet zoveel van af." Wat doet de UMA verder nog? Roselyn: "Ze voert akties voor betere arbeidsverhoudingen voor vrouwen. De UMA is ook veel bezig met voorlichting geven over voor behoedsmiddelen Dat is nog veel taboe. Er waren altijd grote gezin nen. Als je veel kinderen hebt, is dat een bewijs van de potentie van de man. In de arbeidersklasse komt het weinig voor dat vrouwen echt kiezen voor kinderen. Je hebt ge woon weer een dikke buikDe UMA probeert vrouwen er bewust van te maken dat je kunt kiezen, dat je voorbehoedsmiddelen kunt gebruiken. Mannen vinden dat vaak moeilijk; als hun vrouw de pil gebruikt, kan niemand hun potentie zien. Maar er Kun je iets vertellen over het onderwijs? Roselyn: "Het onderwijs is vol komen op Nederland georiënteerd. Mijn oma weet meer van Nederland dan de Nederlanders zelf. De taal, de voorbeelden, de boeken, alles is Nederlands. Daarin is verandering aan het komen. Maar voordat we niet meer leren waar Sappermeer ligt, voordat alle boeken in het Papiamento geschre ven zijn, voordat onze geschiede nis en onze kuituur worden onder wezen, duurt nog jaren. Nog steeds is het zo dat een di ploma uit Nederland meteen erkend wordt; terwijl een diploma uit een van de Caribische of Latijns-Ame rikaanse landen met enige argwaan wordt bekeken. Dit betékent veel al een grote trek van jongeren naar het buitenland, met name Nederland om verder te studeren. Het betekent ook dat de arbeiders klasse nog minder kansen krijgt Er zijn wel beurzen, maar slechts een klein deel van de arbeiders komt daarvoor in aanmerking." Kun je vertellen wat de UMA doet? Roselyn: "Een van de belangrijkste zaken is informatie geven. Vrouw en hebben vaak veel te weinig informatie. Ze moeten geïnformeerd worden over hun rechten, zodat ze daar meer mee kunnen doen. Er leven ook veel vooroordelen. Die zouden moeten verdwijnen. Bijv, het vooroordeel rond alleenstaan de vrouwen. Die hebben het erg zwaar. Ze moeten werken in het belang van hun kinderen. Ze moeten geld verdienen om voor hen te kunnen zorgen. Bovendien worden ze erop aangekeken dat ze geen man (meer) hebben. Dat is erg moeilijk. De UMA probeert o.a. vrouwen duidelijk te maken dat het geen schande is als ze alleen voor staan." Hoe wordt er tegen homo fi 1 ie aan gekeken Roselyn: "Homofilie is op de Antillen niet zo in de "picture it

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 37