UMA 1 Gt r 34 (Oranjestad) en de benedenwindse eilanden: Aruba (Oranjestad), Curasao (Willemstad) en Bonaire Kralendijk) In grote lijnen komen de kui turen van de verschillende eilan den met elkaar overeen. Toch zijn er verschillen, vertelt Roselyn: "Bijv, de situatie op de boven windse eilanden en Curasao is meer Caribisch getint. Dg vrouwen zijn veel militanter. Ze zijn aktiever in vrouwengroepen, vrouw enaangelegenheden. Op Aruba zijn de vrouwen passiever. De situatie daar doet veel denken aan die in Latijn-Amerikaanse landen. Je zou het kunnen vergelijken met de ver schillen hier tussen een stad en een dorp." Boacro s" f ƒ-» vrouwen zijn ekonomies afhankelijk Antilliaanse situatie. Kun je iets vertellen over de positie van vrouwen op de Antil len? Roselyn: "Waar zal ik beginnen? Het is zo veel. Het werk? De po sitie van arbeidsters is zeer slecht. Het werk dat zij doen wordt slecht betaald. Voor ge lijk werk is er geen gelijke beloning voor man en vrouw. Ge trouwde vrouwen kunnen ontslagen worden Gebeurt dat ook? Roselyn: "Laatst is er in een ziekenhuis een groep getrouwde vrouwen ontslagen. Zij hebben zich hiertegen verzet. Samen met de vakbond en de UMA (Union di Muhe Antiano, de unie van Antil liaanse vrouwen die zich bezig houdt met vrouwenemancipatie hebben zij de strijd tegen de regering aangebondenen gewonnen Dat vrouwen gewonnen hebben, on danks het feit dat het wettelijk mogelijk is om getrouwde vrouwen te ontslaan, komt waarschijnlijk doordat er een wet in ontwikke ling is die verbiedt dat vrouwen ontslagen worden omdat ze ge trouwd zijn." "De positie van vrouwen uit de arbeidersklasse is kwa werk ver gelijkbaar (slechter betaald wor den dan mannen e.d.), maar de meeste vrouwen uit de arbeiders klasse hebben weinig onderwijs ge had. Velen tot en met de zesde klas lagere school. Daarna gaan ze werken. Voor vrouwen uit de arbeidersklasse is het noodzake lijk om werk te hebben. Ze hebben vaak veel kinderen van verschil lende mannen." Hoezo van verschillende mannen? Roselyn: "Het komt veel voor dat een vrouw kinderen heeft van meerdere mannen. Een vrouw met kinderen is ekonomies erg afhanke lijk van de man. Als hij weggaat zoekt de vrouw een andere man. Alleen met haar kinderen kan zi.j niet leven van de onderstand bijstand). Ongehuwd moeder zijn of kinderen van verschillende mannen hebben, is heel gewoon. De betekenis die het huwelijk nu op de Antillen heeft, is gekomen met de komst van de Nederlanders. Die norm is opgedrongen door de geestelijken en overgenomen om erbij te horen. De positie van de vrouw is weinig beschermd. Daarnaast is de Antil liaanse vrouw zich niet voldoende bewust van haar eigen rechten. De UMA is hier sterk mee bezig. Ac ^'•x*** Union tfi MuW Antlyano I I

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 36