onderis ant» \esbies 18 hetero-normerend L De woorden homoseksualiteit en lesbies zijn nooit genoemd. Het was gewoon niet bespreek baar Homoseksualiteit zat de 50-er en 60-er jaren verschrikkelijk in de taboesfeer, was louter een seksuele privé-afwijking. De zedenbewakers van die tijd, kerkevaders e.d. hadden ook nog het idee dat het besmettelijk was. De vrouw die wij interview de leidde met een vriendin rond 1957 een gidsenbeweging op een gegeven moment kwam de bisschoppelijke hoofdaalmoeze nier in de pastorie vertellen dat er toch wel verschrikkelijke toestanden waren, een gidsenbe weging waar twee lesbiennes de leiding van hadden. Hoe hij dat wist, weet ik niet. Hij eiste dat de groep opgedoekt werd en dat alle meisjes van de groep naar een psychiater zouden gaan om onderzocht te worden of ze soms lesbies waren. Eeen aalmoezenier heeft dit kun nen verhinderen, maar de groep is wel opgedoekt In 1958 werd haar door de bis schoppelijke hoofdinspekteur verzocht een verklaring te onder tekenen, dat zij haar vriendin niet meer zou ontmoeten. Dan pas zou zij een vaste aan stelling krijgen. Zij werkte toen inmiddels twee jaar bij hetzelfde schoolbestuur. Hoe het terecht is gekomen bij de bisschoppelijke hoofdinspek teur, is een raadsel. In die tijd zat ik op de la gere school, als leerlinge wel teverstaan Het onderwijs dat ik heb mogen genieten, betreur ik nog heden ten dage Achteraf weet ik waarom, het was zo grondig hetero-normerendHe laas was ik uit mezelf niet slim genoeg om dat te bedenken. Ik denk velen met mij, anders was d-e tweede feministiese golf een aantal jaren eerder uitgebroken in Nederland. 0, had ik toen één lichtend voor beeld gehad in de vorm van een openlijke lesbiese juf, dan had ik niet zoveel verdwenen jaren hoeven leven. Zeker wel vijf daarvan, waarin ik niet wist wat er met mij was. Het woord lesbies heb ik in heel mijn schoolperiode niet horen vallen. Of een taalles waarin Marietje een partij voetbalt in de mod der en Pietje de afwas doet daarbij geholpen door zijn lief ste vriendjeMoeder een pijp rookt -mama fume une pipe- terwijl haar vriendin een mine strone met ekstra knoflook staat zich nog de publikatiesde interviews en de van 1982 rondom het ontslag van Toos van den Misschien herinnert u akties die in de zomer Hurck zijn geweest. Over dit hele gebeuren nu, wordt een aktieboek samengesteld Met als doel ondersteuning en inzichtelijkheid te bieden aan les biese vrouwen die in het onderwijs werken en in een soortgelijke kunnen belanden. Elli en ik hebben voor dit boek een interview gehouden met een vrouw die vanaf 1957 werkzaam is in het onderwijs. Haar verhaal heeft een diepe indruk op ons gemaakt. i aap noot mies

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 20