14 feministiese zakelijkheid zeggen: zijn we vrij, terwijl je als je ergens vrijwillig werkt en een uitkering hebt, afhankelijk blijft van de Sociale Dienst." Onderhandelenzaken doen is iets waar de meeste vrouwen voor terug schrikken. Hoe ging dat bij de Roze Ruit? Leny vertelt dat het heel lang duurde voordat ze hen serieus namen: "maar ze konden ons op een gegeven moment niet meer terug sturen, omdat ons draaiboek van tachtig pagina's, waarin doelstel ling, financieel overzicht, zó prima in elkaar zat dat ze wel moesten zien dat we het goed uit geplozen hadden. Bovendien zijn we nooit ergens alleen op afge stapt, maar altijd met twee of meer. Een enkele keer zeiden we 'dit gaat te ver!' en dan stap ten we met ons vijven op ons fietsje. Op een gegeven moment zagen we dat zij dat ook gingen doen. Ineens stonden er twéé man nen voor ons neus. Ze schuiven ook vreselijk veel af op kollega's. In het begin lieten we ons daar door afschepen, maar later kon den we, omdat we onze zaakjes goed voorbereid hadden, zeggen: "kijk dit en dat is er aan de hand" Leny: niet dat ik nu echt zake lijk ben, maar wel duidelijk. Ik ben minder bang geworden, je krijgt meer lef en wordt brutaler Het zijn allemaal vreselijk harde, achterbakse zakenlui die je onder het mom van goed vertrouwen nep pen want ze kunnen enorm goed kletsen. Het lef ontbreekt ons, vrouwen, vaak. We zijn eerlijk en kunnen de zaak niet overtroeven Waar hebben ze het geld vandaan, waarmee ze gestart zijn? Leny: "we hebben een renteloze lening van de gemeente en van de provincie. Verder hebben we een lening "courant? afgesloten bij een bank. En we hebben een subsi die gekregen van CRN." Veel vrouwenprojektenkiezen er niet voor om geld in de vorm van subsidie of lening aan te nemen van de overheid met het’ oog op de mogelijke inkapseling De vrouwen van de Roze Ruit "Waarom zou je er geen gebruik van maken als het geld er is. Maar je moet je wel onafhankelijk opstel len en je eigen voorwaarden stel len." Eén keer hebben ze inderdaad een subsidie afgewezen, omdat de daaraan gekoppelde eisen niet strookten met hun uitgangspunten. Maar hoe ver gaat die onafhanke lijkheid? De renteloze lening van de gemeente heeft de Roze Ruit kunnen afsluiten onder meer op voorwaarde dat ze binnen afzien bare tijd toonvormend zou zijn. Leny: "We zijn afhankelijk van de gemeente dat klopt. Ze zouden heel vervelend kunnen doen. Ze zouden bijvoorbeeld kunnen eisen dat we om 12 uur open moeten, tijdens de lunchuren. Tijdens een gemeenteraadsvergadering heeft een meneer van de VVD gezegd, dat wij vis- en vleesschotels serve ren en dat hij vond dat op grond daarvan de subsidie ingetrokken moest worden. Hij was bang dat we geen vegetariese schotels meer zouden serveren, terwijl we juist daarvoor subsidie hadden gekregen. Ze kunnen heel vervelend doen, die macht hebben ze. Maar aan de andere kant, we zijn tijdelijk afhankelijk. Als we onszelf straks kunnen betalen

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 16