van werkloosheid naar overwerk eigen voorwaarden stellen "Er ge- Leny komt aangefietst. Ze vraagt of we binnen moeten zijn. Ze blij ken onze afspraak vergeten te heb ben. Ze laat ons onmiddellijk bin nen. De stoelen staan nog op de tafel. We installeren ons aan de bar. Ellen komt met kinderwagen. Het is haar eerste werkdag na 3 maanden zwangerschapsverlof. Met een een interview. Leny slaat ondertussen de agenda erop na. Er staat niks in van een interview "Er wordt niks opge schreven", zucht ze vermoeid, had ook nog-een sollicitante beid moeten worden." De Roze Ruit is op zoek naar nog twee vaste medewerksters die net als de vier anderen met behoud van uitkering willen werken en over twee jaar een salaris krij gen. Het blijkt nog niet mee te vallen om vrouwen te vinden. De Roze Ruit is sinds 20 november 1982 open. Sinds die tijd hebben ze met d’r vieren gewerkt. leder werkte zo'n 80 cl 90 uur per week, dlleen s maandags waren ze vrij Eén week hebben ze het eetkafee gesloten; "omdat wij het nodig hebben", schreven ze op de deur. Leny: "het werd ons een beetje te veel, 80 uur per week werken, dat kan helemaal niet." Sindsdien werken ze met vrijwillig sters en heeft ieder een vijf daagse werkweek i.p.v. zes dagen werken, zoals voor die tijd. Ze zijn er eigenlijk tegen om met vrijwilligsters te werken. Leny: vrijwi11igsterswerk ligt overal voor de hand voor vrouwen. Wij willen betaald werk voor vrouwen De vrijwilligsters zijn tijdelijk totdat we die twee vaste medewerk sters erbij hebben. Daarna willen Van het begin af aan was het dui delijk- dat ze dat niet zouden doen. Net zo min zouden ze onbetaald gaan werken Met toestemming van de Sociale Dienst werken ze het eerste jaar met behoud van hun uitkering. Binnen twee jaar moeten de zes vaste medewerksters betaald kun nen worden. Ellen vertelt dat de omzet, die ze daarvoor nodig hebben, op dit moment gehaald wordt. Per dag.worden er veertig maaltijden gereserveerd. we alleen vrijwilligsters voor noodgevallen bijv, als er twee tegelijk ongesteld zijn. We zou den hen ook willen uitbetalen, maar dat kan nog niet". De eerste keer dat ik de Roze Ruit binnenkwam, was ik verrukt en tegelijkertijd verbaasd over de schitterende inrichting. Alles lijkt nieuw, de kleuren welover wogen gekozen: rood, wit en zwart. De rode telefooncel is het neusje van de zalm. Overal zie je de Roze Ruit terugkomen. "Twee roze drie hoeken, is een Roze Ruit", vertelt Leny De keuken is al even professioneel ingericht: gloednieuw, glimmende apparatuur. Leny: "ja, je zou natuurlijk met een paar oude gasfornuisjés kun nen beginnen, maar omdat wij ons eigen werk wilden kreëren, wilden we dat ook zo goed mogelijk. Het is veel prettiger werken met goed materiaal. Meneer van de Valk (van motel Nuland e.d.) - als hij van plan is weer een nieuw motel te beginnen, pakt hij het ook professioneel aan. Omdat wij vrouwen zijn, zouden we met min der genoegen moeten menen?"

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 15