kreëren eigen werk (2) vrouwen 12 worpen affiesje. Om twaalf uur, daar me de roze deur afspeelt, tenzij je de tijd neemt om het mooie affies je te lezen. Later in het gesprek zal blijken, dat wegens tijdgebrek de noodza kelijke publiciteit blijft liggen. We willen net binnenstappen, als Stralende lichtpunten in deze sombere tijden. Als mogelijk lichtend voorbeeld heb ik met de Roze Ruit, een kafee-eetkafee te Den Bosch opge zet door een vrouwenkollektief een gesprek gehad voor de vrouwen krant Wisten jullie overigens dat er in Den Bosch al aardig wat vrouwen pro jekten zijn. Balsemien, vrouw enhulpverleningscentrum. Zus of zo, vrouwenwinkel werkplaats, De doordrukstervrouwendrukkerij, de Roze Ruit, Bakkerij ’de trotse joffer’ In de Roze Ruit lees ik boven de bar: "de taarten en cakes zijn gebakken door bakkerij 'de trotse joffer'". Over vrouwencircuits ge sproken. allemaal probleemloos verloopt. In 'opzij' van februari 1983 heb je kunnen lézen hoe vrouwen die een eigen bedrijf beginnen van alle kanten tegengewerkt worden. Daar naast hebben we zelf nog veel te leren op het gebied van bedrijfs voering, zakelijk en kommercieel inzicht/optreden Echter in kollektieve werkprojek- ten waar o.a. gedeelde .verantwoor delijkheid en aangepaste we'rktij- den arbeidsvoorwaarden zijn, ont wikkelen vrouwen reeds een nieuwe feministiese zakelijkheid. Ook bestaan er her en der vrouwen circuits: een netwerk van vrouwen- bedrijven, die hoofdzakelijk naast de bestaande ekonomiese orde opereren en ondersteunend aanvullend zijn op elkaar. "Wij, een aantal vrouwen 'ooit' werklooszijn - vanuit onvrede mee - tijden geleden begonnen met het scheppen van onze eigen - taalde - werkgelegenheidAl vanaf het begin is het onze bedoeling het "anders" te doen. Wat betekent, samen te werken op basis van kollektiviteitfeministies, waarbij we een ko&peratieve vereniging zijn met arbeidsterszelfbestuurHet is een kafee-eetkafee waar kin deren welkom zijn, vrouwvriendelijkheid daadwerkelijk een sfeer is en voor mannen de deur open staat, want was getekend Els, Elie, Ingrid, Leng, Karin, Teja." Zo kondigt de Roze Ruit in Den Bosch haarzelf aan op het zelf ont staan we met Bos sche bollen onder de arm voor de Roze Ruit. Twan gaat midden op straat staan om een foto van de gevel te maken. Het wordt geen sprekende foto. Buiten is nauwe lijks te zien wat er zich achter een aantal vrouwen 'ooit' werklooszijn tijden geleden begonnen met het scheppen - werkgelegenheid. Al de roze ruit

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 14