toekomst arbelds vrouwen kreëren eigen werk (1) VERLEDEN-HEDEN 11 mannennormen vrouwenwerkbeweging van l' Je kansen worden echter nog klei ner wanneer je je niet (meer) wilt schikken naar of vechten tegen de mannennormen, die in de meeste banen gelden, bijvoorbeeld een hiërarchiesei struktuur, manne lijke omgahgvormenSolliciteer je dus op een vakature voor vrouw enwerk, waar deze normen niet of minder gelden, dan zijn er nog honderd vrouwen met jou. Het vooruitzicht op betaald werk is voor vrouwen zeer zeer klein. Veel vrouwen leven dan ook van een uitkering. Tenminste als men (man) vindt, dat zij daar recht op heeft en ze niet gedwongen is te leven van het geld van haar man of vriend(in). Nog afgezien van de reeds in gang gezette en dreigen de ontwikkelingen rondom uitkering en, betekent leven va,n een uitke ring allerminst een onafhankelijk bestaan. Het is beslist geen vet pot, bovendien word je gekonfron- teerd met eisen van de sociale dienst: kontröle op tandenborstels, verplicht solliciteren op banen die je niet ziet zitten, om maar wat te noemen. Financiëel/ekonomiese zelfstandig heid van vrouwen is niet vanzelf sprekend, dat blijkt. De positie van vrouwen op de ar beidsmarkt is allesbehalve ideaal te noemen. In deze tijd vallen overal ontslagen, maar de geregi streerde werkloosheid onder vrouw en ligt verhoudingsgewijs nog enkele percentages hoger dan die onder mannen. Mocht je, als vrouw, een baan op de -officiële- arbeids markt willen, dan zijn je kansen niet groot. Ik word er niet goed van, als ik de situatie zo overzie. Welke pers- pektieven hebben we? Kunnen we niet ons eigen werk kreëren? Steeds meer vrouwen stellen zich die vraag en gaan bij elkaar zit ten om erover na te denken. We zien vrouwenwerkprojekten als paddestoelen uit de grond schieten. Winkels, drukkerijen, restaurants, kafees, timmerwerkplaatsen. In Utrecht zit het landelijk steun punt 'Vrouw en Werk'dat vrouwen in dergelijke projekten bij staat. Overal in ons land en in het bui tenland wordt er door vrouwen ge studeerd, geschreven, konferenties belegd over het scheppen van eigen werkgelegenheid. We kunnen met recht spreken over een vrouwenwerkbeweging We verwerven ons nieuwe inzichten en ontwikkelen nieuwe mogelijkhe den in onszelf. Ook de positie van eigen werkgeefster zijn, vraagt daarom. Of we met het opzetten eigen bedrijven struktureel een machtspositie verwerven, blijft de vraag. In ieder geval geeft het werken onder eigen voorwaarden veel vrouwen voldoening, wat na tuurlijk niet wil zeggen dat het "Waarom is ekonomiese zeifs tandi gheid zo belangrijk?" vroeg Wouter van Dieren in het diskussieprogamma 'de kostwinner wint?' van het Humanisties Verbond aan de vrouwen in de zaal. Terecht wierp éèn van de vrouwen deze vraag terug naar de diskussie- leider en de andere mannen in de zaal. Waarom wordt een dergelijke vraag vrouwen wel, mannen niet gesteld...

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 13