meer eisen 9 vrouwenkiesrecht In 1911 werd de dag voor het eerst gevierd. Bijna één miljoen vrouwen in Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Zwitserland en de Verenigde Staten vierden de dag met demonstraties en manifesta ties.De eisen waren aktief en passief kiesrecht krijgen, recht op arbeid, op onderwijs en be roepsopleiding en tegen diskri- minatie van vrouwen in de wet geving Zij eisten tevens van de gemeen schap dat er crèches zouden komen zodat vrouwen de mogelijkheid kregen om het moederschap te kom- bineren met werk en politieke aktiviteiten partij en zo kreeg de breuk in de socialistiese beweging ook gestalte. Na 1920 werd de dag dan ook niet meer internationaal gevierd Tot het verkrijgen van het vrou wenkiesrecht in 1923 is de dag in Nederland nog wel gevierd. Met het uitbreken van de ekono- miese krisis, eind twintiger jaren, wat later het opkomend facisme en de nieuwe oorlogs dreiging wordt de dag weer in ere hersteld. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de dag zelfs, al was het dan illegaal, gevierd in o.a. het vrouwenkoncentratiekamp te Ravensbrück. Nationale strijd liederen werden gezongen en in kleine groepjes werd gepraat over de betekenis en het belang van de dag. Na de oorlog richtten vrouwen, die ook al voor en tijdens de tweede wereldoorlog aktief waren, in de verschillende landen vrou wenorganisaties op met een demo- kratiese grondslag. Zij vereni gen haar in de Internationale Demokratiese Vrouwen Federatie (IDVF). In Nederland werd zo op deze manier de Nederlandse Vrouwen Bond (NVB) in 1946 op gericht-, Deze organisatie is de enige geweest die de afgelopen 38 jaar de 8ste maart elk jaar gevierd hebben. Het ging bij de naoorlogse vieringen stees om ontwapening, tegen de atoombom, nog steeds de strijd voor gelijke Hier in Nederland werd de 8ste maart voor het eerst in 1912 ge vierd. Heleen Ankersmit was hier één van de belangrijkste voor vechtsters voor het vrouwenkies recht. Zij was eerder ook in Kopenhagen geweest. Een jaar later hielden vrouwen in Rusland een enorme demonstra tie. Deze is van groot belang geweest voor het ontstaan van de russiese vrouwenbeweging, die op haar beurt een beslissende rol heeft gespeeld in het begin van de russiese revolutie. Een vrou wenstaking op de 8ste maart in 1917 nlis het begin geweest van deze revolutie. Na de eerste wereldoorlog raakte de socialistiese beweging ver deeld in een sociaal-demokratiese en een kommunistiese stroming. Belangerijke vrouwen als Clara Zetkin en Heleen Ankersmit wer den lid van de kommunistiese L i S 11

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 11