slrtdda<3 Ma" oW®06"'5 8 vrouwen In 1910 ging het om de afschaf fing van de 10-urige werkdag, wederom om de lage lonen en de nog steeds slechte werkomstan digheden, om afschaffing van de kinderarbeid en voor het verkrij gen van het algemeen kiesrecht. verbonden met de strijd voor de vrede vrouwenstakingen De keuze van de 8ste maart was niet voor niets. Deze datum had in 1910 al een historiese be tekenis. Op deze dag waren er in New York (1857 en in 1908) en in Chicago (1908) grote demon straties van vrouwen geweest. Haar eisen in 1857 waren af schaffing van de 12-urige werk dag, hogere lonen en verbetering van de slechte werkomstandig heden Aan deze konferentie namen vrou wen uit 17 landen deel. Er werd gepraat over vraagstukken als de strijd voor het algemeen kies recht, de sociale zekerheid van vrouwen en kinderen en de hoge kosten van het levensonderhoud. Twee redenen zijn er de oorzaak van geweest dat deze konferentie een historiese betekenis kreeg. Ten eerste vanwege het feit dat het de eerst keer was dat vrou wen uit de verschillende landen gemeenschappelijk de strijd te gen het oorlogsgevaar aan de orde stelden. Ten tweede omdat Clara Zetkin, een duitse feministe, een van de belangerijkste leidsters van de socialistiese vrouwenbeweging opriep om voortaan ieder jaar de 8ste maart als internationale dag voor de bevrijding van de vrouw te vieren. Een strijddag als symbool voor gelijke rechten voor de vrouw, dat moment al een historiese betekenis ontstaan en de geschiedenis van de inte- In het jaar 1910, tijdens de tweede internationale socialistiese vrouwenkonferentie in Kopenhagenwerd eenstemmig een resolutie aan genomen om voor taan ieder jaar de 8ste maart als Internationale Dag voor de bevrijding van de vrouw te vieren. Een strijddag als symbool voor gelijke rechten van vrouwenverbonden met de strijd voor de vrede De datum de 8ste maart had op In onder staand artikel het nationale vrouwendag h 8 maart 1

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 10