psp vrouwen als franje 28 r te vrouw Hoe is dat mogelijk? Mannelijk chauvinisme binnen de PSP nog steeds? Het niet serieus nemen van vrouwelijke kiezers? Of een kwestie van formele regeltjes? Omdat ik Christa heel goed ken heb ik de beslissingen rondom de samenstelling van de PSP-fra- ctie van nabij meegemaakt. Ik weet dat Christa haar plaats in de gemeenteraad op dit moment niet kan innemen gezien haar per soonlijke situatie maar toch blijft een gevoel van verontwaardiging overeind over het gemak waarmee de PSP-afdeling Tilburg met stemmen van vrouwen omspringt. De redactie van de vrouwenkrant dacht dat meer vrouwen in Til burg zouden willen weten waarom hun stem niet gehonoreerd is, op hun verzoek heb ik nogmaals een gesprek met Christa gehad. Hieronder volgt een verslag van dat gesprek. Stemmen op een vrouw voor mij en heel veel andere vrouwen een principe sinds we in de gaten hebben dat onze vrouwenstrijd voor politieke mannen meestal een franje is om de 'echte poli tiek' wat op te vrolijken. Dat hierop uitzonderingen bestaan weten we; maar zelfs als ik heel diep nadenk kan ik maar heel weinig mannelijke politici noemen die regelmatig en met over tuiging vrouwenzaken bepleiten Stemmen op een vrouw dus, en dan natuurlijk op een vrouw waarvan ze zich zowel in haar partij als op haar de provinciale staten of feministiese eisen. Dat met velen stemmen op een vrouw niet altijd betekent dat zo’n vrouw ook werkelijk haar zetel gaat innemen hebben we na afloop van de laatste gemeenteraadsver kiezingen in Tilburg moeten mer ken De eerste vrouwelijke kandidate op de PSP-lijst, Christa Tooien, Ae op de lijst, behaalde dankzij ons 683 voorkeursstemmen. Dat waren er precies 17 te weinig voor een plaats in de gemeente raad. Maar omdat de mogelijkheid bestaat dat een kandidaat zich terugtrekt en omdat een partij aaarop druk kan uitoefenen heb ben veel vrouwen verwacht dat Christa, met zoveel voorkeurs stemmen, deel zou gaan uitmaken van de PSP-fractie in de gemeen teraad. Het leek voor de hand liggend dat .de man die voor haar op de lijst stond zou inzien dat hij zijn zetel slechts te danken had aan haar voorkeursstemmen en zich op pas sende wijze zou terugtrekken. Blijkbaar lag dat niet voor de hand, de nieuwe gemeenteraad van Tilburg is geïnstalleerd en de PSP-fractie bestaat uit drie mannen. vrouw dus, je kunt verwachten dat ze zich zowel toekomsige zetel in het parlement, de gemeenteraad zal inzetten voor Ik wil beginnen met je te vragen op de PSP-lijst voor de gemeente raadsverkiezingen de eerste pas op de vierde plaats stond? Jullie hadden toch niet op vier zetels gerekend? Christa: Nee dat klopt, we had den op twee zetels gerekend en op drie gehoopt en daarom stond ik op de vierde plaats, ik wilde eigenlijk nog niet in de raad tenzij we met z’n vieren zouden zijn. Dat heeft alles te maken met de enorme hoeveelheid tijd en energie die het werk van een kleine fractie met zich meebrengt. Aan voorbereidingstijd, commissie werk en de raadsvergaderingen zelf ben je verschrikkelijk veel tijd kwijt. Ik had gedacht dat pas als we met z’n vieren zouden zijn we de taken redelijk zouden kunnen I

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 30