textiel atiiii fefSgiiia 4 de barak thuiswerk In Tilburg-Noord wordt in 1970 in de Benatzkystraat een barak neergezet, waar vrouwen samen hun thuiswerk, hun stukken kon den doen. Tot 1978 hebben daar ca. dertig vrouwen gewerkt. de werkverdeling op de tussen mannen en vrouw- Anna: "Toen ik ging trouwen, moest ik van de fabriek af". Riet: "Ik heb een keer een stom miteit uitgehaald. We hadden een man als baas en die ging trouwen. Toen zei ik: "Gut, wie zou er nu' toch de baas worden...". Schaterend gelach. Zowel Riet als Anna is na haar Hoe was fabriek en Nellie: "Mannen stonden toch meer achter de machines. Stoppen was typies vrouwenarbeid, omdat het heel fijn patronenwerk was". trouwen blijven werken, maar dan als thuiswerkster. Anna: "Tot de laatste dag voor de bevalling zat je te stoppen. Dat was heel gewoon". Pas in 1967 kregen ze een zwangerschaps- uitkering. Ze vertelt verder: 1s Maandagsmorgens gingen de goeie stoelen in de bedstee en de keukenstoelen zette ik in de huiskamer. Over de dressoir hing ik een molton-dekenMoet je je voorstellen! Zo moest ik mijn stukken doen. En toen ik mijn kinderen had -ik moest vlug een stuk doen, dan de kleine weer helpen en die zette ik dan weer in de box-". Hoe was de verdeling in lonen tussen mannen en vrouwen? Riet: "Ik verdiende veel meer als onze pa" Anna: "De mannen verdienden niet zo veel, hoor, in de textiel". Nellie: "Er waren twee afdelin gen, waar behoorlijk verdiend werd: de weverij, waar mannen stonden, en de stopperijwaar vrouwen stonden. Dat was vak werk" Nellie vertelt over het ontstaan van de barak: "Ik praat over on ze generatiedie na de tweede wereldoorlog ging trouwen. Er wa ren geen woningen. Bijna alle maal hebben ze ingewoond. Er was weinig geld, dus ze moesten hun eigen geld verdienen (o.a. met thuiswerk) Dan krijg je een periode dat de ekonomie in opbloei komt. Ieder een ging meer verdienen. Er wer den nieuwe woningen gebouwd, ook heel veel flatgebouwen in Stok- hasselt, Heikant. Die mensen trokken weg naar de nieuwbouw. En een stuk brengt ook altijd stof, stank en rommel mee, dus die vrouwen wilden dat niet meer in hun huis hebben. En daar is het bedrijf op ingesprongen, er was immers moeilijk aan perso neel te komen. Het was voor het bedrijf noodzakelijk dat ze soe peler werden. En dat was de re den voor de barak" I

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 25