IH® ■IM tilburgse textielarbeidsters 20 ■Hi De vrouwen die werkloos werden bij de vele fabriekssluitingen konden door hun leeftijd en door hun eenzijdige vakbekwaamheid beidskrachtenVeel jonge meisjes kregen al een betere opleiding en gingen liever op b.v. een kantoor dan in de fabriek werken. na de oorlog. In vrouwen aan het woord die in die periode, wollenstoffenindustrie hebben gewerkt. De getrouwde arbeidersvrouwen moesten naast hun werk in het huishouden wel op de een of ande re manier geld verdienen, want de lonen in de textiel waren lager dan in de rest van Nederland. De Textielindustrie had hier een mo nopoliepositie en de direkties hadden met elkaar afspraken, waardoor ze de lonen laag konden houden Vanaf 1970 gaat het bergaf waarts met de Textielindustrie. De tendens dat het "vrouwenwerk" in de fabrieken vooral door de oudere getrouwde vrouw gedaan wordt, wordt vanaf die tijd ster ker. Vooral in het stopstersvak is het goed merkbaar. De jonge meisjes scholen zich niet meer in dat vak alle rommel, stank en stof die het met zich meebracht (stof stoppen gebeurde op de ongewas sen stof)Voor de fabrieken had dat thuiswerk het voordeel dat ze dé vrouwen niets hoefden te betalen als er geen werk was De vrouwen waren nlniet bij de fabriek in dienst. Er was een groot tekort aan vrouwelijke ar- De meisjes uit arbeidersgezin nen gingen bijna allemaal met hun 15e jaar in "het" fabriek werken. Er was in Tilburg tot de 60-er jaren weinig andere keus. Je ging of naar de tex tiel of in de konfektie. De textielmeisjes werden speel ster ongeschoold werk achter een machine) of stopster (repa reren van kleine fouten in stof. Dit was geschoold, soms specia- listies werk)De meisjes kon den naar verhouding goed verdie nen, door heel hard te werken; ze werkten op tarief--of stuk loon. Vooral het stoppersvak was zeer geliefd, omdat dat la ter, als ze getrouwd waren, als thuiswerk gedaan kon worden. Getrouwde vrouwen zijn tot 1958 niet in de Tilburgse fa brieken te vinden. Vanaf die tijd is het niet meer zó onge bruikelijk als vrouwen niet me teen ontslag nemen als ze trouw en. Maar wanneer er een kind moest komen Dat getrouwde vrouwen in Tilburg pas veel later dan in andere steden buitenshuis gaan werken heeft alles te maken met de hier heersende moraal. De katholieke moeder was thuis, en zorgde voor haar gezin. Maar het was een dubbele moraal. De getrouwde vrouwen mochten wel thuis voor de fabriek werken. Het gezin zou er zgn. niet onder lijden als moeder de hele dag thuis werkte en de sfeer in huis sterk be paald werd door dat werk. Met Op deze pagina wil ik een korte historiese schets geven van vrouwen arbeid in de Tilburgse TextielindustrieIk vertel de ontwikkelingen van na de oorlog. In het hierna volgende artikel van Klaar komen en kele vrouwen aan het woord die in die periode, jarenlang in de Til burgse

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 22