14 Armoede is niet de enige faktor die vrouwen in de prostitutie dwingt. Een veelbetekenend aan tal van hen is slachtoffer ge worden van verkrachting vaak door hun superieuren of incest, of door hun echtgenoten of vriend in de steek gelaten. In een seksistische maatschappij, waar de vrouw beschouwd wordt als maagd óf als hoer, wordt de niet-maagden geen andere keuze gelaten dan de prostitutie in te gaan. Naast hun traditionele rol als volgzame en onderdanige dochters, echtgenotes en moeders wordt van de Filippijnse vrouwen meer en meer verwacht een rol van gelegenheids- en seksobjekt te vervullen, vooral met het oog op het aantrekken van manne lijke toeristen en buitenlandse valuta. Filippijnse vrouwen .wor den verkocht in advertenties als charmant, mooi, volgzaam. En veel nadruk wordt gelegd op de plaatselijke en landelijke schoonheidsverkiezingen. Het is daarom niet verbazingwekkend dat de publieke aandacht werd getrok ken door de militante feminis tische beweging in de Filippij nen eind 1960 en begin 1970, worden gerekend als huisvrouw en en hun belangrijke bijdrage aan de dorpsekonomiezowel als hun lange uren werk, worden vol komen genegeerd. Terwijl op het platteland juist deze vrouwen een eindeloze hoeveelheid ar beid verrichten. Naast de ge woonlijke arbeid voor het op nieuw voortbrengen van nieuwe arbeidskrachten, planten en oog sten zij rijst, wieden en ver zorgen daarnaast de kleine tuin tjes, nodig voor het voeden van het gezin. Ze verzamelen brand stof, halen water en gaan naar de markt met eventuele overpro- duktenVrouwen worden inge huurd voor de laagstbetaalde, meest geestdodende banen met een hoog percentage aan ernsti ge gezondheids- en veiligheids- risiko's. En zelfs als ze het zelfde werk verrichten als de mannen, worden ze minder uitbe taald. Ze genieten minder voor zieningen op het werk en krijgen vaak niet eens die voorzieningen waar ze wettelijk recht op heb ben, zoals de zes weken zwanger schapsverlof verminderd van veertien weken naar zes weken onder Marcos’ "New Society" en gezondheidsfaciliteitenPromo tie gaat aan hen voorbij en ze zijn meestal de eersten, die in aanmerking komen voor ontslag. En bovendien zijn ze vaak het slachtoffer van seksuele misdra gingen tijdens het werk. We kunnen lezen hoe de verslech terende ekonomische situatie vrouwen dwingt in seksueel uit buitende banen, als "animeer- meisjes" in de groeiende toeris tenindustrie. (Sekstoerisme) 5 As women, we are moulded into quiet, timid and servile individuals. Biology has spelled destiny for us. We are born into houses with walls that limit our future. We cook, clean and claim chores decreed as women's work by our culture. As women of the working masses, we are poor, uneducated and marginally employed. We own, not our land, not our house nor our tools, but problems of inequality and oppression. And yet we go on to work to hold half of the skies.

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 16