13 L dubbele onderdrukking i- CENTER FOR WOMEN RESOURCES Mailing Address: 1259 Estrada Manila, Philippines bij benadering niet wat mannen voor hetzelfde werk ontvangen en hebben minder voorzieningen. favoriet gezegde, dat Filippinas op een voetstuk staan, dat ze middels de kontrole die ze hebben over de huishoudbeursde baas zijn in huis Wat is waar van al deze bewerin gen? Als we de realiteit van het leven ‘van de Filippijnse vrouw onderzoeken, duurt het niet lang om de mythe dat de Filippijnse' vrouw bevrijd zou zijn in rook te zien opgaan. In de eerste plaats behoren de succesvolle karrière-vrouwen en de vooraanstaande vrouwen in het politieke en kulturele leven tot de zeer kleine elite, die het politieke en ekonomische leven van het land geheel onder haar kontrole heeft. Deze bevoorrech te klasse is op geen enkele ma nier representatief voor de meer derheid van de vrouwen in de Fi lippijnen, die dag in dag uit moeten werken om hun hoofd boven water te kunnen houden. De over grote meerderheid van de Filip pijnse vrouwen zijn arbeidsters en boerinnen in een nooit ein digend gevecht tegen honger, ziekte en uitbuiting. Voor deze vrouwen, die niets in hun por temonnee hebben te stoppen, is het een lachertje om over kon trole over het huishoudbudget te spreken. De stelling dat ze op een voetstuk staan is enkel het welbekend verzinsel van een man nenmaatschappij om haar seksisme achter te verbergen. Zelfs op papier hebben de vrouw en geen wettelijke gelijkheid gekregen. Het Burgerwetboek van de Filippijnen bevat verscheide ne voorzieningen, die diskrimi- nerend zijn voor de vrouw. Zoals bijvoorbeeld dat de echtgenoot de wettelijke beheerder van het gezamenlijk bezit is en het uit eindelijk gezag over de kinderen en hun bezittingen, alsook over de woonplaats van de familie, heeft. Een vrouw heeft de goed keuring van haar man nodig om te kunnen werken, om inkopen te doen op de kleine huishoudbe- nodigdheden na en zelfs om giften te aksepteren van familie. Voor arbeid ontvangen vrouwen Under de huidige ekonomische en politieke situatie in de Filip pijnen zijn vrouwen dubbel on derdrukt: als leden van de massa uitgebuitenenin de steden en op het platteland, én als vrouwen De Marcos-diktatuur van "dit mo ment betekent een sterke mate van lijden en uitbuiting voor de grote meerderheid van het lippijnse volk. Vrouwen delen hierin en hebben het daarbij het hardst te verduren in deze seksistische maatschappijAls arbeidsters en boerinnen zwoe gen zij op de velden en in de fabrieken en vinden dan bij thuis komst aan het eind van hun dag taak, een andere dagtaak, name lijk het verzorgen van de kinde ren, koken en ander huishoude lijk werk. Ze baren kinderen om hen alleen maar te zien sterven van de honger. In de statistie ken worden de vrouwen op het platteland niet eens gerekend tot de arbeidersmachtHun echt genoten en zonen staan geregi streerd als boeren, maar zij

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 15