VIÖgKB Tne,^r kl 12 het neo-kolonialtsme Filippijnse vrouwen bevrijd om- Toen in 1898 Amerika de Filip pijnen van de Spanjaarden over nam, schafte ze vele van de wet telijke en sociale beperkingen, die de Spaanse kuituur en over heersing de vrouwen had opge legd, af. In de voorbereiding van de Filippijnen op een neo- koloniale relatie met de VS, in troduceerde de VS de idealen van een Amerikaanse demokr^tie en algemeen, openbaar onderwijs voor mannen en vrouwen. Vrouwen werden aangemoedigd om aktief deel te nemen aan het openbare leven en te streven naar een ho gere opleiding. Filippijnse vrouwen maakten ge bruik van deze hervormingen om zich te organiseren in het on derwijs en de politiek. Hoewel de Amerikanen de vrouwen enkele rechten verleenden, waren het echter de Filippinas zelf, die in de wet door vechten en kam- pagnes voeren, bijna gelijke rechten aan mannen verkregen. Toch zijn tot op de dag van vandaag diskriminerende wetten voor vrouwen van kracht. Het bewust en aktief betrokken zijn in de politiek ging gelijk op met de verspreiding van on derwijs kennis onder de vrouwen Er ontstond een beweging voor vrouwenstemrecht, maar pas na 1937, na eenendertig jaar strij den, verkregen de Filippinas hun stemrecht. De vroege vrouw enbeweging in de Filippijnen heeft ook kampagne gevoerd voor het recht om gekozen te worden, om eigendommen te bezitten en te verkopen en voor gelijke be taling voor gelijk werk. Gedurende de beginperiode van vooral de Amerikaanse overheer sing waren veel vrouwen aktief betrokken bij de verzetsbewe ging en de boerenopstanden. Filippinas zetten deze strijd van gewapend verzet voort tij dens de Japanse bezetting in de tweede wereldoorlog. Sinds de nederlaag van de Japan se bezetters en de formele’ onaf hankelijkheids verklaringzijn een aantal beletsels voor vrouw endeelname in politieke, eduka- tieve en ekonomische sektoren van de maatschappij, opgeheven. Het lijkt erop, dat Filippijnse vrouwen geëmancipeerd zijn. Er zijn dan ook velen, vooral onder de aanhangers van de huidige re gering, die openlijk beweren dat er geen plaats is voor een vrouw enbeweging in de Filippijnen, dat de filippijnse vrouwen al bevrijd zijn. Filippinas, zeggen ze, participeren in alle aspekten en op alle nivo’s van 's lands ekonomische, politieke en kulturele leven. Ter onder steuning van deze stelling ver wijzen haar voorstellers over het algemeen mannén naar het gro.te aantal vrouwen, dat momen teel belangrijke posities in neemt in het zaken- en politieke leven van de Filippijnen. Sterker nog, ze laten statistie ken zien dat even zovele vrouwen als mannen ingeschreven staan in instituten van het hoger onder wijs. En uiteindelijk is het een

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 14