blijf-huis in Tilburg 5 Stichting 'Blijf van mijn Lijf' Nijmegen Hoe zijn die plannen eigenlijk ontstaan? Het begon allemaal toen ik jaren geleden een radioprogramma hoorde, waarin een Tilburgse vrouw aan het woord'kwam. Zij was op"gevan- gen'in een Tilburgs tehuis, waar van zij dacht dat het alleen voor vrouwen was. Dat bleek niet het geval, en daar was ze nogal van geschrokken, maar er was geen andere keus voor haar. Wij vonden toen dat daar wel eens iets aan gedaaan mocht worden, zodat vrouwen in zo'n gedwongen situatie in elk geval de keuze kunnen maken om alleen met vrou wen in een opvanghuis te verblij ven. Ik kan me dat ook voorstel len, datje, wanneer je net van je man bent weggelopen, je niet bepaald veilig voelt, als je dan wéér tussen mannen terecht komt. Bovendien zijn dat vaak ook man nen met bepaalde problemen, en ik kan me voorstellen dat je dat ook niet de meest ideale omge ving voor je kinderen vindt. Er zijn veel mensen die zeggen dat Tilburgse vrouwen, als ze weg lopen, tóch niet in Tilburg zul len blijven, omdat dat te onvei- leen het probleem van vrouwen die mishandeld worden, maar van alle vrouwen, die vinden dat wij, vrouwen, het recht hebben op on ze eigen persoonlijkheid en ons eigen leven. Het is een zaak van alle vrou wen, dat wij niet toestaan dat het velen van ons onmogelijk ge maakt wordt om op te komen voor zichzelf en te leven zoals zij dat zelf willen. lig is, hun man kan dan zo achter het adres komen. Maar ik weet dat Blijf-hüizen in andere steden vaak overvol zitten, en ik vind het ook niet eerlijk om hen dan ook nog eens te 'belasten' met vrouwen uit Tilburg. Voor vrou wen waarvoor Tilburg echt te on veilig is, zal de mogelijkheid om naar Blijf-huizen in andere steden te gaan, open moeten blij ven, maar wij kunnen dan tegelijk ook aan vrouwen uit andere plaat sen opvang bieden. Wij willen dat alle mannen die hun vrouw mishandelen en bedrei gen en deze man die vandaag te recht staat, maatschappelijk en juridies veroordeeld worden om dat zij met geweld verhinderen dat hun vrouw aan hen gelijk waardig wordt, haar zelfs nog liever dood zien. Kun je vertellen wat de voorwaar den zijn om jullie plannen te ver- wezelijken We zullen ten eerste een flinke startsubsidie moeten hebben, maar ik denk dat we zoiets, ook met het oog op de bezuinigingen van de laatste tijd, van de hui dige gemeenteraad niet hoeven ver wachten. Natuurlijk krijg je zo van links en rechts wel meubels enzo, maar je moet toch geld heb ben, vooral omdat veel vrouwen de eerste tijd nog geen uitkering hebben. Het belangrijkste is na tuurlijk nog het pand. We hebben er wel eens over gedacht om te In Tilburg maken enkele vrouwen al jaren plannen voor de oprich ting van een Blijf-van-m'n-lijf-huis. Om hierover eens wat meer te weten te komen, hadden Nel en ik met één van hen een gesprek

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 7