4 bied. Uit ervaringen van mishan delde vrouwen zelf, weten wij -dat vrouwen vaak ook geen eigen huishoudgeld krijgen. Hun man doet soms zelfs liever zelf de boodschappen dan haar geld mee geven. Of hij telt geld af wat naderhand nauwkeurig gekontro- leerd wordt -dat vrouwen vaak niet alleen de deur uit mogen -dat vrouwen verboden wordt ei gen vrienden of vriendinnen te hebben -dat vrouwen verboden wordt een eigen mening te hebben -dat vrouwen in alles gewan trouwd en door hem gekontro- leerd worden. Hun man of vriend belt b.v. verschillende keren per dag op om te kontroleren of ze wel thuis is of hij kon- troleert gesprekken met een bandrekorder of hij kontro- leert de tijd die ze nodig heeft om boodschappen te doen Heel veel vrouwen leven gevangen in hun eigen huis, met hun eigen man of vriend als bewaker. Zij leven dag in dag uit in konstan- te dreiging en angst, omdat ie der moment weer het moment kan zijn waarop zij afgestraft moet worden. Vrouwenmishandeling is macht van mannen over hun vrouw. MAAR.steeds meer vrouwen dur ven de moedige stap te nemen om weg te gaan van de haat en het geweld van hun man of vriend. Er zijn in Nederland inmiddels 19 Blijf v/m Lijf-huizén, die en houdt haar scherp in de ga ten in gezelschap. Vrouwen worden door hun man of vriend mishandeld op het moment lli- altijd druk bewoond worden. In Blijf v/m Lijf-Nijmegen komen, binnen onze beperkte huisvesting ieder jaar gemiddeld 160 vrouwen en 240 kinderen. Zij hebben de beslissing genomen om met hun kinderen weg te gaan van het ge weld en de dreiging thuisom alles achter te laten en het recht op te eisen een nieuw, ei gen leven te beginnen, ondanks het feit dat de kansen daarop niet erg rooskleurig zijn. Vrou-- wen weten dat de dreiging niet ophoudt met de stap om naar een Blijf v/m Lijf-huis te gaan en daarna alleen met haar kinderen ■verder te leven. Zij weten dat hun man deze stap, die getuigt van moed en zelfstandigheid, zal willen afstraffen, dat hun man hun nog jarenlang zal probe ren te vinden en te dwingen om terug te komen haar zal dwars bomen via de kinderen, haar zal proberen te verhinderen een ei gen leven op te bouwen of een nieuwe relatie te beginnen. Juist omdat vrouwenmishandeling nog steeds algemeen getolereerd en als een privé-probleem be schouwd wordt, worden individu ele vrouwen nog steeds veel te veel alleen gelaten met de a- gressieve reakties en bedreigin-- gen van hun man of vriend. Vanuit onze gegevens blijkt dat juist die vrouwen het meest ri- siko lopen om mishandeld en be dreigd te worden door hun man of vriend, die zich willen losmaken van hun traditionele vrouwenrol en die daar iets van in praktijk durven te brengen. Zoals, wél een eigen mening hebben, wél iets voor jezelf kopen, een opleiding of kursus volgen, een eigen werk kring zoeken, willen scheiden, naar een vrouwenpraatgroep gaan of een eigen vriendenkring op bouwen Ook Mildred was een vrouw die een kursus volgde en die wilde schei den Vrouwenmishandeling is niet al- dat zij het waagt zijn regels te overtreden, of als hij~ aanlei ding ziet haar te verdenken van ontrouw. Als het hem niet lukt haar ’gewoon' naar zijn verwach tingen en willekeurige eisen te dwingen, dan lukt het wel met slaan, trappen en stompen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 6