24 hoe de kerk en de staat samenwerkten tot zover deze lezingen amen De positie van de vrouw in het huwelijk staat als volgt te boek: "Op grond van een door huwelijk verkregen goddelijk recht, mag de vrouw de man niet weigeren. De orde van liefde omvat de gezagspo sitie van de man boven de vrouw en de kinderen, en van de andere kant de bereidwillige, niet afgedwongen ondergeschiktheid en ge hoorzaamheid van de vrouw". In de vijftig jaar die verliepen tussen 1880-1931, waarin a.h.w. een hardnekkige anti-emancipatoriese strijd gevoerd werd onder leiding van de kerk, vindt ook de opkomst van het fascisme en nazisme plaats. Konkrete feiten die de samenwerking bevestigen zijn het in 1929 gesloten verdrag van Lateranen in Italië. Dit betekende een ver zoening van de kerk met het fascisme. De kerk erkende de regering van Mussolini en de paus verplichtte zich "neutraal" te blijven in wereldlijke geschillen tussen de volkeren. Ook met Duitsland sloot de paus in 1933 een dergelijk verdrag. Heel duidelijk is aan te wijzen dat de kerk alleen maar onderstreep te wat Mussolini en Hitler door wetten verplichtten. Een aantal van die wetten heb ik beschreven in het artikel:"Wat het fascisme als politieke macht, voor vrouwen betekende". Wanneer je tijd en zin hebt, kun je er dat stukje het beste op nalezen. (Vrouwenkrant, 5e jaargang no 5). De bisschoppen m.n. in Duitsland wisten rond 1934 ongetwijfeld wat er aan gewelddaden, martelingen en moorden in kampen bedreven werd. Slechts van êên kerkelijke figuur, Bernard Lichtenberg uit Berlijn, is bekend dat hij openlijk geprotesteerd heeft tegen deze gruwel daden Diverse bisschoppen uit verschillende landen, protesteerden ook wel, maar het tragische was, wanneer er brieven verzonden werden uit naam van het hele episcopaat, dan waren ze zo vaag en onduide lijk, dat ze evengoed in het voordeel van de tegenpartij konden worden uigelegd, wat dan ook gebeurde. Individueel verzet kwam o.a. van een vrouw, Dr Edith Stein. In april 1933 ontving Pius XI een brief uit Duitsland van deze bekende filo sofe. Zij was een joodse bekeerlinge en verzocht de paus om een encycliek uit te geven over het joodse vraagstuk. Zij was ernstig bezorgd over de anti-semitiese politiek van de nazi’s. Het verzoek werd niet ingewilligd. Negen jaar later in 1942, is Edith Stein uit een Nederlands klooster gehaald door de Gestapo. Zij was een kloos- terlinge-karmelites Dezelfde paus Pius XI had kennelijk nog niet genoeg gezegd over de vrouw en laat êên jaar later in 1931 de brief Quadragesimo Anno’ verschijnen. Nog één citaat wil ik daaruit vermelden, want zo langzaam aan, al schrijvende, merk ik dat ik er aardig genoeg van begin te krijgen. -"Huismoeders verrichten hun taak vooral in of rond het huis, en zien toe op het reilen en zeilen van de huishouding. Dat er huis moeders zijn die zich, doordat hun echtgenoot niet voldoende ver dient, gedwongen zijn om buitenshuis loonarbeid te verrichten, is een misstand van de ergste soort, die tot iedere prijs moet worden uitgeroeid". MsSH ,9. r’

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 26