weglopen in tilburg? 18 MEIDENWERK-MEIDENWERK-MEIDENWERK-MEIDENWERK-MEIDENWERK-MEIDEI M I 1 i vrij goed. De laatstgenoemde in- stantie stuurt wel eens jongeren door naar het wegloophuis van het Jacen het Jac op haar beurt maakt ge bruik van een pleeg- gezinnen- groep die het andere buro geor ganiseerd heeft. Lan delijk heb ben de ver schillende Jac-afde- lingen zo nu en dan kontakt met elkaar, als het wegloop huis in een bepaalde stad vol zit, worden jongeren doorverwe zen naar het Jac in een andere stad. Zo nu en dan worden er ook landelijke akties gevoerd, maar, helaas vanwege tijdgebrek, komen ze aan het laatste nauwe lijks toe. Volgens Marion zou er bijv, nog een heleboel moeten ge beuren op het gebied van sociale bijstand aan jongeren. Maar omdat er zoveel praktiese zaken gere geld moeten worden, en ook om dat de groep medewerksters el kaar nogal eens afwisselt, ge beuren zulk soort belangrijke zaken niet, en dat geeft haar als medewerkster soms nogal een moede-loos en frustrerend gevoel. Als je in Amsterdam wegloopt, kun je, als meid, in het meidenwegloop- huis terecht. Maar is er ook onderdak voor Tilburgse jongeren die van huis weglopen? Ik besloot dit eens na te gaan, en kwam tot de ontdekking dat er in Tilburg maar bar weinig aan jongerenopvang is. Via via hoorde ik dat het Jac sinds anderhalf jaar een wegloophuis heeft, en om hierover wat te weten te komen, had i% een gesprekje met Marion, één van de zes mensen van de projektgroep die weggelopen jongeren begeleidt In het wegloophuis van het Jac is maar plaats voor 3, hooguit t, personen. Ze hebben ieder een eigen kamertje, en er is kook gelegenheid. Een paar uur per dag zijn er medewerkers van het Jac aanwezig, en omdat het weg loophuis heel dicht bij hét Jac ligt, tijn de jongeren ook vaak daar te vinden. De meeste jongeren blijven er hooguit 3 maanden wonen, en gaan dan of naar huis terug, of (begeleid) op kamers wonen, of ze komen in een pleeggezin te recht, of ze worden, uitdrukke lijk vrijwillig, geplaatst in een tehuis als "Maria Goretti". Over het algemeen lopen er veel meer meiden weg als jongens. Op de 25 meiden die in de afgelo pen anderhalf jaar onderdak heb ben gevonden in het wegloophuis, zijn er maar 4 jongens geweest. Een groot verschil dus. Dat ligt volgens Marion voornamelijk aan het feit dat de meeste meiden thuis veel strenger behandeld worden dan jongens, en dus ook eerder reden hebben om weg te lopen. In Tilburg zijn nog wel andere opvanghuizen, zoals "hui ze Poels", en "Transvaal", maar die zijn niet specifiek op jonge ren gericht, en bovendien worden jongeren daar ook niet zo snel opgenoraen, omdat zij vaak niet of nauwelijks over geld beschikken. De onderlinge band tussen het Jac en andere hulpverlenende in stanties, zoals bijv, het advies- buro voor Jongeren en Ouders, is o 'o N «S:

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 20