viel VIEI WERK «MEIDEN WERK- ME ID ENWERK- MEI DE N WERK - MEIDEN WfcRK MEIDENWERK- 17 ze willen ge- Na even stil en onder de indruk stel ik mijn is het jullie in 'het "Nou keer voor jezelf op te komen, voor jezelf te zorgen." (Wat vond jij 't moeilijkste? Maria: "Om weg te lopen." En nu? Maria: "Om weer weg te gaan Anne: "Ja, daar hebben we ons behoorlijk op verkeken,we dach ten dat het vanzelf wel niet zo leuk zou zijn, (net als in de’blijfs.) en dat de meiden wel iets anders zouden gaan zoeken, maar ze vinden het hartstikke leuk, woon niet weg." geweest te zijn, laatste vraag: Hoe tot nu toe bevallen om meidenhuis te werken? Anne: "Ik vind het ontzettend leuk om er te werken. Het heeft heel veel invloed op m’n leven, ook als ik geen dienst heb ben ik er mee bezig en dat is soms wel moeilijk. Ik heb het gevoel dat ik er heel veel van leer en ik heb er ook heel veel plezier. Op een gegeven moment ben ik wel heel erg geschrokken, omdat wij toch, ondanks alle theorieën over zelfverantwoordelijkheid, verantwoordelijk zijn voor zo'n 18 meiden. Maar sinds we dat systeem van kontaktvrouwen heb ben ben ik daar veel rustiger onder. 'T is gewoon heel leuk." Yvon: "We waren heel lang bezig geweest met de voorbereiding en amper 3 dagen bezig of alles lag op z’n kop. Toen konden we opnieuw beginnen. Dat moet je steeds blijven doen, vind ik. Verder vind ik het ook ontzet tend leuk." veertien, maar ik zit er nou nog mee en niet zo maar losjes. Het is echt afschuwelijk om zo iets mee te maken." Wat vinden jullie ervan om in het meidenhuis te wonen? Maria: "Heftig!" (gelach) gewoon, gezellig." Sandra: "Hartstikke leuk. Ik had dit echt niet verwacht, weet je, mensen om mee te praten. Als je in het meidenhuis komt laten ze je even lekker met rust en als je praten wilt dan kom je. Op een gegeven moment ga je zelf wel nadenken wat je verder wil, en als je een idee hebt kun je dat, als je wil, samen met je kontaktvrouw uitzoeken. Maar je moet het vooral zelf doen, en dat is moeilijk, maar ook wel fijn, want dan word je echt zelf standig. En verder ja, 't be valt me gewoon heel goed." N.a.v. een uitspraak van de kinderrechter over een van de pielden, die terug naar 'Zetten' zou moeten kindertehuis vertelt Sandra over een periode in haar tehuizenverleden. Haar stem klinkt fel wanneer ze ver telt dat ze om een onbenullige reden 2 maanden in een cel werd opgesloten. "Het was een klein hokje, 1 bij 2, en overal; op de grond, muren, plafond, waren nopjes, overal. Ik werd daar naakt ingezet, mocht me niet wassen, niks, je kon helemaal niks. Je gaat daar kapot, echt helemaal kapot." Haar ontlasting kon ze kwijt in een emmer met water, die 1x perdag werd uitgekiept en gevuld met water, maar niet schoonge maakt werd. Het eten bestond uit wat soep of bruine bonen met brood en wat melk. "Ik werd daar gek, hartstikke gek, maar 't enige wat je kon doen was proberen je rustig te houden, in de hoop dat ze je er uit zouden laten. Want als je ging doen wat je wilde; huilen en schreeuwen, ging het luik je open en zei er iemand:’Dat is dan twee weken erbij’." Na twee weken werd ze in een andere cel overgeplaatst, waar ze wel kleren aanmocht en waar een stenen bed was. Zes weken lang "Als je daarna terug bij je groep komt ben je echt panisch, hartstikke bang. Ik was toen

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 19