■M 1 via het vormingscentrum terug naar de keuken 12 stuurders van Carla Wijntjes De Keerkring is een vormingscen trum voor vrouwen tot dertig jaav die na hun basisschool weinig onderwijskansen hebben gehad Van de vele goede kursussen die aangeboden worden, wekten drie daarvan echter onze verbazing ep verontrusting Het gaat om de kursussen ^bud getteren hoe maak ik van oud nieuw', en,'goedkoop en gezond eten',welke aan het begin van dit jaar zijn gegeven. In de kursus 'budgetteren' werd vrouwen geleerd hoe een dubbel tje nog eens ekstra om te keren. De kursus 'hoe maak ik van oud nieuw'is er op gericht kleding te her- en vermaken, en 'goed koop en gezond eten' spreekt voor zich. De Keerkring speelt door het ge ven van deze kursussen in op de ekonomiese krisis maar dan wel op een dusdanige wijze dat zij vrouwen bevestigt en stimuleert in haar bufferfunktieVrouwen vangen de klappen van de ekono miese teruggang het eerst op. Het kost niets, alleen nog meer tijd, maar die tijd wordt aan vele vrouwen toch niet uitbetaald in geld. Als je al de koopjes en aanbiedingen gaat halen ben je wel een paar uur door Tilburg aan het fietsen. En dan 's mid dags en 's avonds van oud nieuw maken, 's nachts het kasboek bij werken plus een route uitstippe len voor de koopjes van morgen. Tussendoor kinderen opvoeden, huishouden doen en goedkoop en gezond eten koken. Toegegeven dat er moeilijk onder deze privé oplossingen uit te komen valt, gezien het simpele feit dat je niet meer te beste den hebt gewoon. Maar privê-oplossingen ondersteu nen door kursussen lijkt een beet je op aanpassen aan en verdoeze len van de verslechterende situ atie Bovendien zijn de meeste vrouwen haar leven lang al opgevoed en gevormd in het aanpassen, weg cijferen en zuinig zijn. Niet in het bewust worden, kijken hoe de maatschappij in elkaar zit, in een vakbond werken,aktie voeren, bijvoorbeeld We willen met dit stukje niet trappen in de val die de be- dit land en an dere kapitalistiese patriarchen graag zouden zien, namelijk het elkaar bestrijden zodat'de a^n- dacht afgewend is, en zij daar mee de handen vrij hebben om nog meer bezuinigingsmaatregelen te nemen die steeds voor vrouwen het hardst aankomen. Wat we wel willen is onze ver ontrusting uiten over waar een vormingscentrum voor vrouwen, met in naar doelstelling onder ande re opgenomen de zin:"meer in zicht krijgen en een bewustwording op gang zetten van je positie als vrouw. nu mee bezig is." Het lijkt ons dat er heel belang rijke informatie en ervaringen loskomen in kursussen als deze. Verzamelen en bundelen, een zwartboek ervan maken, zichtbaar maken hoeveel meer onbecaalde arbeid vrouwen gedwongen zijn re verrichten door die hele krisis- toestand Een prima initiatief hebben bij voorbeeld vrouwen van de .bijstands groep buurthuis ’.De Nachtegaal' genomen door het schrijven van een boekje getiteldterug naar het halfpondje'. De oproep daar-, in "Wij roepen iedereen met een bij standsuitkering op om zich in buurtgroepen te organiseren en de 'buitenwereld' te laten weten waar ze mee bezig zijn." Het boekje kost ƒ0,50. De bijstandsgroep 'De Nachtegaal' Kapelstraat 9a, Tilburg Tel: 013 - 431674

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 14