vrouwen tegen sexueel geweld 24 wat toen? je om die Verder werden we ontzettend kwaad op onszelf en op die ander omdat het zomaar gebeurt en dat wij het ons laten gebeuren. Weet u dat er een vrouwenkafee in Tilburg is? Vrouw: "Ja". Wat vindt u daarvan? "Misschien is het voor damës wel gezellig". Al deze kennis leverde ons genoeg emoties en energie op om aan de slag te gaan als V.T.S.G. We wilden iets naar buiten toe ondernemen om bekendheid te geven aan ons bestaan en ook zelf aktief iets te doen. Zo ontstond onze eerste fakkeltocht. Het thema werd: Dus eerst maar veel samen praten om te zien hoe we er zelf tegen over stonden en of onze meningen veel van elkaar verschilden. Belangrijk was dat ieder van ons wel een ervaring had gehad met seksueel geweld, van nafluiten tot verkrachting toe’. En hoe meer we praatten, hoe meer voorbeelden we vonden. We begonnen te zien wat voor effekten het op ons had. We gingen ons afvragen wat je er tegen kunt doen om het te kunnen voorkomen. Bijv, als je na geroepen wordt. Vanuit die woede en ook vanuit onmacht, omdat je er vaak weinig tegen kunt beginnen, konden wij een aktiegroep worden en startten we (met bibberende knieën) met een thema-avond. Het bleek een goed begin. Weer werd duidelijk dat vrijwel alle vrouwen wel iets hadden meegemaakt. Allerlei truukjes om bijv, ’s avonds op straat niet op te vallen werden uitgewisseld. Bijvoorbeeld een regenpak dragen, op een herenfiets rijden, een hondeketting bij je hebben, sleutelbos alvast in je hand klemmen. Een zesde zintuig hebben, dat je 's avonds waarschuwt voor iedere schaduw, iedere voorbij ganger iedere beweging. En naar huis rennen of racen. Of er voor thuis blijven waar je zesde zintuig dan nog blijkt te werken; gordijnen dicht, deuren op slot en oren open. En nog worden er regelmatig vrouwen verkracht en aangerandf vaak zelfs door vrienden, buurmannen, ooms, vaders en niet te vergeten echtgenoten Wanneer je daarover durft te praten krijg je vaak te horen: "Wat deed je daar ook, Wat had je aan?" enz. Je wordt meestal weinig serieus genomen, je zult wel overdrijven. Of: ja, zo zijn mannen nu eenmaal daar moet je rekening mee houden. Maar ja, V.T.S.G.is een vrouwengroep. De naam zegt het al: vrouwen tegen seksueel geweld. Een mond vol, vandaar de afkorting V.T.S.G. Het ontstaan was naar aanleiding van een thema-avond in het vrouwenkafee. Een paar vrouwen zouden die voorbereiden en raakten zodoende aan de praat over seksueel geweld. Er kwamen nog een paar vrouwen bij en V.T.S.G. was geboren. De acht vrouwen die in de groep zaten vonden allemaal wel dat er zoiets als seksueel geweld bestond, maar hadden weinig of geen ervaring op het gebied van aktievoeren Al gauw kwamen er vragen als: Wat is seksueel geweld precies, wat kun kun je ertegen doen, hoe pak je het aan? enz. I

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 26