al die rooie vrouwen niet radicaal genoeg I HHH ■MMI 22 a IM verschillen Weet u dat er een vrouwen- kafee in Tilburg is? Man: "Ja". Wat vindt u daarvan? "Interessert me niks." "Ik vergeet dat ik zelf ouder ben. Ik zou liever hebben dat er ook oudere vrouwen kwamen, met wie ik hetzelfde kontakt kon hebben als met de jongere. Er zijn ervaringen, die jon geren niet hebben, maar er zijn ook een heleboel ervarin gen, die je als vrouwen het zelfde hebt. Ik denk alleen al aan de opvoeding. Als meisje moet je altijd lief en aardig zijn, klaar staan, toegeven. Al die dingen die er van kleins af aan in zitten, die zitten er misschien bij mij iets dieper in dan. bij jullie, maar die zitten er bij jullie net zo goed. En jullie kunnen 's avonds net zo min fatsoen lijk over straat lopen." Omdat Riet uit de traditio nele OObeweging komt en nu in de "nieuwe" vrouwenbeweging zit, vroeg ik haar wat zij vindt van het OOcentrum, waar in beiden haar onderdak vinden. "Dat vind ik heel goed, en ik hoop dat dat lukt, dat die traditionele vrouwenvereniging ook echt blijven komen, want ik denk dat je dan die kloof een stuk zal kunnen wegnemen. Maar ik weet niet of het luk ken zal. Want ik weet dat het heel diep zit, die vooroordelen tegen die 'rooie vrouwen' Ik zie het nog niet, ik ben bang dat het niet lukt'.' Hoezo ben je bang dat het niet lukt? "Omdat ik weet hoe ze zich afzetten tegen alles wat maar met feminisme te maken heeft. Die woorden 'feminisme' en 'emancipatie' zijn sowieso al bedreigend, plus waarschijn lijk ook de manier waarop jon ge mensen zich kleden of, weet ik wat. Ik denk dat het heel moeilijk zal zijn." Hoe ga jij om met tussen vrouwen? "Als de verschillen niet al te groot zijn, dan lukt me dat wel. Maar als ik bijv, vrouwen tegen kom, die nog zó traditioneel denken, aan allerlei oude nor men en waarden vastzitten en alleen maar belangstelling heb ben voor hun kinderen, man en mooie spullen, dan gaat mijn maag wel draaien. Ze hoeven voor mij echt niet zo feminis- ties of radikaal te zijn, hoor. "De meeste vrouwen van mijn leef tijd beginnen zo van: ah, da's toch niks al die rooie vrouwen, ze doen maar... Ik kan het dan ook heel moeilijk overbrengen wat voor plezier ik eraan be leef en hoeveel rijker het mijn leven gemaakt heeft. Dat ging ook niet vanzelfhoorToen ik pas alleen was heb ik het ook verschrikkelijk moeilijk gehad.Je moet leren alleen te leven en leren nog iets van je leven te maken. Ik moest een heel nieuw leven opbouwen en dat ging echt niet over rozen. De eerste jaren heb ik wel geleefd, maar meer ook niet. Het heeft veel moeite gekost, maar ik heb het wel zelf gedaan Kom je wel eens vrouwen tegen, die voor jou te radikaal zijn? Ze lacht ondeugend. "Nou, niet veel. Meer vrouwen die niet radikaal genoeg zijn." al w?'

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 24