vrijen in het vrouwenkafee kruit ^pxxA/o/u?Wt zich je op je er dat |OttWAZUtU?j 3 Weet u dat er een vrouwenka- fee in Tilburg is? Vrouw: "Ja". Wat vindt u daarvan? "Dat is heel aardig voor vrouwen, die dat willen". potten. Even uit het veld geslagen waren zij wel, de potten, maar zij kwamen terug om zonder goed of afkeuring haar plaats in te nemen. Deze keer wel als groep. Een aantal potten voelde als los zand in Tilburg, zij sloten zich aaneen in lesbies kruit Een groep vrouwen met een eigen opstelling, naast het vrouwenkafeelos van de hetero normen, en los van de mannen struktuur van het COC. Als lesbiese vrouw word dubbel gediskrimineerd vrouw zijn én op je lesbies zijn. Door de gedwongen heteroseksuali teit en meer maatschappelijke normen hebben veel potten die diskriminatie ook verinnerlijkt. Willen we als pot onze eigen in nerlijke onderdrukking overwinnen, zullen we ons als lotgenoten moeten organiseren, ons op ons zelf terugtrekken om ons bewust te maken van waar en hoe we onszelf onderdrukken. Oude pijn verwerken, eigen waarden en kuituur opsporen en ontdekken en vanhieruit onze kracht doen groeien Vanuit een beter zelfbewustzijn kunnen we vrijer met andere vrouwen de vrouwenstrijd aan, zonder ons in de heterohoek te laten drukken. Autonome organisatie van potten is nodig als onderdeel van de vrouwenstrijd Een van de aktiviteiten van Kruit was het lesbieskafeewaarin ruimte was om o.a. aan bovenge noemde punten te werken. Op de openingsavond waren ongeveer vijftig vrouwen, was goed om te zien. Op het ogenblik is het wat stil rond het Kruit, maar zij woekert momenteel ondergronds stevig door. Onvermijdelijk dat ook in Tilburg vrouwen vanuit het feministies bewustzijn gingen ontdekken alles met vrouwen te kunnen delen lesbies te zijn. Onvermijdelijk ook, dat vrouwen die al lesbies waren, maar onder invloed van de vrouwenbeweging meer inzicht kregen in hun situatie, naar het vrouwenkafee trokken Alleen al- de ontdekking dat heteroseksualiteit een norm is, een dwang is, die je kunt ervaren als terreur, als je je onttrekt van die norm, maakt je ontzettend kwaad Het lesbies zijn zonder meer was niet voldoende voor sommige potten, en toen zij zich duidelijk zichtbaar als pot gingen manifesteren en ervoor kozen het persoonlijke politiek te maken, werden de verschillen tussen vrouwen onderling in het kafee ook zichtbaar. De zelfverzekerde potten werden gezien als groep en als bedrei gend ervaren. Drempelverhogend voor andere vrouwen en de drempel was al zo hoog. Niet vrijen in het vrouwenkafee, (deze uitspraak is legendaries geworden) vonden sommige vrouwen Door lesbiese vrouwen werden die reakties als diskriminerend opgevat; gaan jullie terug in je hok, jullie bent sterk genoeg om voor jullie zelf te zorgen. Heel bitter proefde de ervaring dat er eindelijk een plek was voor vrouwen maar niet voor

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 21