I I I I t 1 1 7S ycwcA/V zij het leukste in Maria Klaar Wat vonden hun baan? "De ontwikkeling van men- >s sen zien. Ik vond het ontzettend goed om te zien dat, wanneer mensen met schaamte binnenkwamen, ze weer met trots verdwenen. Daar heb ik dan een aandeel aan gehad, denk ik." Gertie: "Dat je zag dat zo'n OO- kafee na een half jaar liep, en mede omdat jij er was. Dat was gewoon zo." Hoe hebben zij afscheid genomen van deze baan? Maria: "Best wel met vertrouwen dat het door ging. Aan de andere kant, ik wilde wat anders. Ik weet wel dat ik bewust een aantal woensdagen weggebleven ben, om als bezoekster binnen te kunnen komen Gertie: "Ik had eigenlijk door willen gaan. Ik heb het niet zo goed afgebouwd. Ik ben ook door gegaan, bijv, met financiën." Na ons goed gedaan te hebben aan de wijn en de komp1inentjes van Gertie en Maria over onze goede voorbereiding en manier van in- intervie'wen stappen Carla en ik voldaan om zes uur de deur uit. den over wat ze in het jaar dat ze betaald werkte gedaan heeft. Gertie: "We hebben echt niet veel uitgebouwd, we hebben in stand gehouden wat er al was. Als wij er niet geweest waren, was het meer in elkaar gezakt. Maria:"We hebben po gingen ondernomen om uit te bouwen, bij voorbeeld oo bellen oo. Ik heb ook zo veel moelijk gezorgd dat het overgedra gen wastoen ik wegging. En we heb ben steeds gepro beerd om het nooit alleen te doen, maar om een groepje te-vormen. Dat is ons op financieel gebied nooit gelukt. Angst voor verantwoordelijkheid. Gertie heeft een tijdlang de fi nanciën in haar eentje behartigd. Niet alleen voor financiën was 't moeilijk om vrouwen te vin den, maar ook voor publiciteit. Gertie: "Financiën, da's gewoon niet leuk, vervelend. Je moet schipperen met wat je hebt, voor uit kijken. Er komt een zakelij ke kant bij kijken. Er gaat toch best, nou twintig duizend gulden om of zo Maria: "Het is ook heel verant woordelijk Klaar: "Ja precies, ik denk dat dat zeker ook een rol speelt. Het zijn twee dingen, financiën en publiciteit, waar de verant woordelijkheid niet voor een deel van de zaak opgaat, maar voor het geheel." Maria: "Publiciteit, dat heb ik altijd heel uitgebreid gezien. Ik zag publiciteit en voorlich ting aan elkaar gekoppeld. Bijv, naar huishoudscholen gaan om daar projekten te doen over de 00-beweging Adviezen Welke adviezen zouden jullie ge ven aan vrouwendie betaald gaan werken in het OO-kafee? Dat een steungroep noodzakelijk is, daarover zijn zij het beiden eens. En ook over: "Ga er nooit alleen werken." En: "Doe niets alleen, betrek er altijd een vrijwillig iemand bij." Welke adviezen hebben jullie voor vrouwendie vrijwillig werken in het OO-kafee? Maria: ^org dat je het leuk blijft vinden, dat je persoonljk aan je trekken komt. Neem je ge voel serieus, en spreek het uit." Gertie, die inmiddels al weer tweëeneenhalf jaar in het OO-ka fee werkt, in de kerngroep+zit zegt: "Ik heb zelf het gevoel van: ik kan niet weggaan, dan blijven er nog minder over"... j

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 19