ze staat stevig 10 ife ■i A)A. aan mijn eigen - Naar Tilburg dus, zuiver toeval want het maakte me geen zak uit, als ik maar weg was. Na enige tijd, toen alles weer wat rustiger was geworden, een huis gevonden, kinderen naar school, pakte ik mijn studie weer op. Hier zit ik dan, gemaakte tafel! Gistermiddag ’kreeg ik de geest', en besloot van afvalmateriaal een tafel te maken waar ik fatsoenlijk aan kon werken. Zes uren zweet, zagen, timmeren, vloeken, boren, 'dat ding is zo gammel als wat, hoe kan dat nou', zijlatjesen ja hoor, zonder hulp staat ie er... én stevig'. Alwéér een drempel over, net als toen ik voor het eerst het vrouwenkafee binnenstapte. Ik kwam uit Nijmegen, en daar woonde wel een fanatieke zus van mij die daar óók zo nodig heen moest maar ach, die had er de tijd voor, en waar was al die drukte nou voor nodig, immers, ikzelf was al geëmancipeerd genoeg. Nee ik werd niet onderdrukt, al dat gezeur. We (ik en medestudenten) lachten erom dat je bij 'sociale psychologie' bijvakken kon doen die gingen over feminisme, en de vrouwen die zich daarvoor opgaven waren mikpunt van onze grappen. En zo zette ik, al zoekende, mijn eerste stappen over de drempel van het vrouwenkafee. Wat ik verwachtte in eerste instantie) was dat er allerlei inhoudelijke diskussies zouden plaatsvinden binnen het vrouwenkaf ee En toen ging ik verhuizen. Niet zomaar netjes zoals de meeste mensen dat doen. Eigenlijk was het ook geen verhuizen, maar een vlucht van/voor mijn vriend die niet meer zo aardig was en me zelfs dreigde te vermoorden (ik wilde alleen verder Nadat ik geen kant meer op kon, en de situatie zó explosief was dat ik amper meer adem durfde te halen, ben ik op een avond, radeloos van angst, op mijn blote voeten weggelopen En besloot toen meteen om nooit meer terug te gaan. Via de kinderpolitie (die aan zijn kant stond, ze nam de moeite niet om naar mijn verhaaï' te luisteren) kreeg ik de kinderen terug en vertrok met grote spoed. En dan de grote desillusie, mijn desillusie, de desillusie die ik deelde met al die vrouwen bij 'blijf' in Nijmegen. Hoe minachtend had ik gekeken naar andere vrouwen; mezelf had ik ervan weten te 'redden' door maar veel met mannen om te gaan: dat was immers het teken dat ik wél de moeite waard was. Ik ging op zelfonderzoek uit, en benutte daarvoor alles wat ik tegenkwam: ik wilde weten hoe ik aan dat beeld van mezelf was gekomen Ik had me voorgenomen om zo snel mogelijk wat vertrouwd te worden met mijn nieuwe omgeving, dus toen Albertine me vroeg of ik in een praatgroep wilde, zei ik maar wat graag ja En toen was het of allerlei losse ervaringen zich samenvoegden: mijn ontkenning van mijn eigen vrouw-zijn, wat tot uiting kwam in het bij voorkeur omgaan met mannen (Daar kun je tenminste mee praten en lachen), in mijn eigen (vaak krampachtige) poging om bij de heren in de smaak te vallen, door vrouwen primair te zien als konkurrentenzelden als ge lijkwaardig 0 ja, ik had vriendinnen, maar die liet ik als een baksteen vallen als er een man om de hoek kwam kijken, en we gebruikten elkaar: bij gebrek aan beter gingen we samen uit!

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 12