8 I AwJr |cMXWAX>lU^ C 1 er Ze merkt op dat ze voor haar gevoel Op onze vooronderstelling dat het OOkafee haar doel voorbij schiet als het slechts dienst doet in een fase van bewust wording die verandering in je privéleven bewerkstelligt, kregen we ten antwoord dat het leuk zou zijn als vrouwen het kafee voor een be paalde tijd in haar leven kun nen gebruiken. Zij vinden het een belangrijke instelling die moet blijven bestaan. Yvonne zegt alerter te zijn op alles wat met de positie van de vrouw te maken heeft. Ze werkt als docente op de Streek- en Open School, waar ze met veel met zgndogma’s en nor men uit het feminisme in aan raking kwamen. Zo kon je als getrouwde vrouw bijv, een druk voelen om je eigen naam terug te nemen of als vrouw bh-loos door het leven te stappen. Dit soort dingen vroegen een heel eigen ontwik kelingsproces om het een en ander voor jezelf uit te maken. Hoe kijken jullie nu tegen het OOkafee aan en zijn er punten die je graag anders zou zien? Rosalie heeft terugkijkend een goed gevoel. Er was toen niets anders voor vrouwen. Nu is al les veel breder geworden. Elke wijk heeft een eigen koffie ochtend en de VOS-cursussen zijn door heel de stad ver spreid In de kerngroep hoorde je helemaal bij, hoewel ze het moeilijk vond om zich er te handhaven. Door de vorm van vergaderendie sommige vrouwen vanuit hun werk of studie vertrouwd was, waren er machtsspelletjes. Yvonne vertelt dat dit later wel ver anderde. Aan het begin van de vergadering werd even per soonlijk aandacht geschonken aan iedereen ('rondje' van de FORT-beweging Ze zegt dat ze een andere in valshoek in de OObeweging had dan de vrouwen voor wie ze organiseerde. Hen stimuleerde je bijv, in een praatgroep te gaan zitten, terwijl je zelf Op een gegeven moment hielden jullie op akt ief te zijn in het OOkafeeHoe is dat in haar werk gegaan? De belangrijkste reden om op te houden met de aktiviteiten in het OOkafee voor Rosalie was dat ze een baan kreeg en ging studeren. Daarbij kwam dat er meer vrouwen, die elkaar kenden, ophielden. Yvonne haalt dit voor haarzelf ook als reden aan en wilde daarnaast de opgedane ervaring in de praktijk toetsen. Dat be tekent voor haar in relatie met mannen, vanaf toen, het OOkafee niet meer hoefde te verdedigen, als mensen niet snapten dat ze daarheen ging. Voor beide vrouwen geldt dat hun praatgroep bleef bestaan. Ze vinden het belangrijk dat er een groep vrouwen is waar je op terug kunt vallen. vrouwen te maken krijgt. Te vens doet ze een voortgezette opleiding sociale akademie, vrouw en welzijn. Rosalie heeft haar studie maatschappelijk werk en een baan bij het FIOM(buro voor alleenstaand ouder). We vinden het vermeldenswaar- dig dat beiden kinderen heb ben Het ophouden aktief te zijn in het OOkafee is niet van de een op de andere dag ge schied. Yvonne bleef nog een tijd aktief in de kerngroep en Rosalie had o.a. nog een taak in de redaksie van de vrouwen krant. Het kafeebezoek en de betrokkenheid bij thema-avon- den werd minder. Langzaamaan gingen dingen die er gebeur den ontglippen en het aantal vrouwen dat ze kende werd minder 4

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 10