december 30 I PHHHMMHnHHHHHKHMMBHHMHBffiHHHHMHI aanwijzing hadden voorspeld, ik had nog geluk gehad dat zij niet had willen inploderen. Maar de onbeduidende film, waarmee ik mijn onophoude lijk piekerend brein tracht te af te leiden, was net zo spannend, dacht ik, dat dacht ik Mijn fiets ziet er nu mooi uit, gelijk een Philipijnse autobus, zonder motor wel te verstaan. Oud maar gepoetst, geverfd en geolied en vooral reflektors! Veel reflektors om vooral maar gezien te wor den, dat moet tegenwoordig. Het is niet zozeer dat ik dit wil, maar de laatste weken fietsend door duister Tilburg, regelmatig vluchtend voor een duistere toekomst heeft mij hiertoe gebracht. Juno heeft ook een reflektor om. Binnen kort gaan wij geheel gehuld in reflekterend,fluoriserend en digitaal, en vallen dan pas weer op in degelijk zwart, noir Eenzaam avontuur van Anna Blaman vond ik een passende titel om de periode.van kerst tot oud en nieuw mee door te brengen. Nu pas lees ik alles van haar, de literatuurnu pas.In jeugdiger enthousias me zou ik ongedurig geworden zijn door zulke gedetailleerde beschrijvingen van de gemoeds toestanden van de personages. Nu bevind ik mijzelf in soort gelijke gemoedstoestanden, door haar zo zorgvuldig en door leefd beschreven. Toch kijk ik regelmatig naar de klok, meer als gewoonlijk. Nog vijf minuten, dan zal de hel losbreken, ik hoor het in de verte al aankomen. Juno nog niet, zij ligt ogenschijnlijk rustig, hoewel niet in haar meest ontspannen houding. Nog even, dan is de jaarlijkse De- cembergekte eindelijk weer voor- Een fiets volledig uit elkaar gehaald en vervolgens weder om in elkaar gezet had ik nog niet gedaan. Als zij wat mankeerdebracht ik haar naar de deskundigen. Dit kan ik niet, dacht ik, dat kost të veel tijd en dan zit het ge vaar erin dat ik mijn geduld verlies en daar houdt ik niet van; Ik kan mij niet permiteren tegenover mijn fiets mij te ver liezen in een ongeremde drif tigheid, zoals ik die slechts éénmaal heb gekend in mijn jeugd Ongeveer tien jaar was ik, een olieverfsetje had ik ge kregen, in zo'n houten kistje van Talens, met een genummerd voorgetekend landschapje op een stukje board. De kleuren die ik precies volgens voor schrift mengde leken steeds nét niet op de voorbeelden van de kleurenkaart. Dit deed mij ontsteken in hevige woede. In oerdrift bleef er niets van al ktet kostbaars over. Dat wil zeggen, het materieel bleef toch bestaan hoe verminkt ookhet verroerde niet, dat deed ik, wanhopig, zinloos, ik had mijzelf ver laagd in deze vernietigende drift. Ik was niet op het sim pele idee gekomen, en er stond ook niets van in de bijbeho rende brochure: de kleuren op de kaart waren reeds gedroogd en mijn pas gemengde kleuren nat. Deze gebeurtenis heeft diep op mij ingegrepen, het kistje heb ik altijd bewaard. En toch was ik het, die jaren later, wetend hoe ik mij achteraf zou voelen, een klap gaf op een plastic porta ble teveetje, wat onmidde- lijk in tweeën spleet en mij nog nasiste dat ik haar niets had te verwijten want dat ze al langer meegegaan was dan de deskundigen en de gebruiks-

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 32