I I I I 1 •losisi HÉ 9 Nel Het valt me op dat de meeste 1 min of meer om zulk soort boe- kente lezen, ik vond dat ik dat niet kon maken; feminis- ties denken en daarbij toch de meest rolbevestigende boeken lezen. Gelukkig ben ik daar nu wel weer overheen, ik erger me zelfs nog niet eens aan de manier waarop aan het eind van elk flutje de hoofdpersoon met de held van haar dromen in 'het huwelijksbootje' stapt, en het geeft me eigenlijk vaak enorme lol om te lezen hoe de geijkte personen worden be schreven, en het idee dat ik lekker niet in dat soort 'ideaalbeelden' geloof, het zelfs helemaal niet op die zgn 'ideale' manier zou willen, geeft me op een of andere ma nier een kick. Sinds ik voor school moest be ginnen met het lezen voor mijn literatuurlijsten, lees ik eigen lijk nauwelijks meer jeugdboe ken. Behalve zo nu en' dan als ik geen zin heb in iets moei lijks De 'flutjes' (Leni Saris, Nel v/d Zee, Cissy v. Mar^veldt etc.) zijn voor de momenten waarop ik echt totaal geen zin heb in wat voor problemen dan ook. 'n Tijdlang verbood ik mezelf Ik denk dat je onbewust best gemakkelijk beïnvloed wordt door het soort boeken dat bijv. Leni Saris schrijft, omdat de situaties waarin zij haar hoofd personen plaatst, vaak heel reëel en ook herkenbaar zullen zijn, (bijv.'zij' is een 'gewoon' meisje, niet mooi, niet le lijk, maar 'ze heeft wel iets' 18 jaar oud, en werkt op kantoor.) Als je in zo'n, voor veel meisjes herkenbare, si tuatie 'n romantische held en een even romantisch liefdes verloop plaatst, vind ik het best logisch dat je dan als lezeres (misschien onbewust) het idee krijgt dat jou later ook zoiets te wachten staat. 'Flutjes' die ik altijd erg veel gelezen heb zijn die van CISSY V. MARXVELDT, jaren oud, maar nog steeds in trek.Voor al de Joop-Ter-Heul-serie Helaas, zelfs Joop, die toch zeker geen doetje is en 'boor devol streken zit', is genood zaakt om na haar trouwen te veranderen in een braaf dege lijk en vooral onderdanig huisvrouwtje. van meisjes met jongens, lesbiese meiden schijnen in de jeudliteratuur nog niet te bestaan) en daar ben ik eigenlijk helemaal niet (meer) zo mee bezig. Af en toe herken ik wel wat, maar het is niet zo dat ik mezelf er echt in vind. (Van mijn juf in de zesde klas kreeg ik een boek met de titel 'Anders dan andere meisjes'. Gretig stort te ik m’e erop, maar kwam na een paar bladzijden tot de teleurstellende ontdekking dat 't over een gehandicapt meis je ging) Nou ja, al met al is er ook bij de jeugdboeken weinig écht van m'n gading. Wat ik wel heel leuk vind om te lezen wanneer ik zin heb in iets kompleet nutteloos, zijn de echte .'meisjesboeken' van b.v. Cissy v. Marxveld. Daar hoef je helemaal niet bij na te denken en die zijn heel genoeg lijk en knus, totdat helaas ook daar, De Man datgene wordt waar alles omdraait en de eens zo belangrijke vriendinnen naar de achtergrond verdreven worden. Dan zit ik me ook daar weer gruwelijk te ergeren. Tot mijn spijt, maar wie weet schrijven wij later de meiden- boeken (zonder man aan het eind I '■■‘ïJL

Vrouwenkrant Tilburg | 1982 | | pagina 11