7 sees Vrouwen in de overgang kunnen heel labiel zijn: het ene moment hard lachen het andere moment huilen en vreselijk mistroostig zijn De VIDO dwingt de vrouw wekelijks het huis uit en zij ontmoet vrou wen die in dezelfde situatie zit ten. Ze hebben weer contacten. Het huishouden heeft hen door de jaren opgeslurpt. Als je een goede huisvrouw was deed je niets buitenshuis. Daardoor had je geen contacten en zat je geïso leerd. Ze merken dat ze niet gek zijn, maar dat andere vrou wen in meer of mindere mate ook last hebben van de overgang. Het verhaal dat een vrouw ner gens last van zou hebben, wan neer ze maar iets te doen heeft is een sprookje. Ik ken toch werkelijk sterke vrouwen uit mijn omgeving, die ondanks dat ze heel aktief waren er toch helemaal van over hun nek gingen. Die vrouwen komen er dan toch weer uit. Er zijn ook vrouwen die in die put blijven zitten. Je moet zelf de kracht vinden om er weer uit te komen. In een VIDO groep gaan zitten is al een stap waar moed voor nodig is. Buitenstaanders kun nen er angstig tegen aankijken, alhoewel er ook denken dat het een handwerkclub is! Kan het voor vrouwen, die al lange tijd in een bepaald pa troon zitten en met name oudere vrouwenniet te confronterend zijn wanneer dit ter diskussie wordt gesteld? Mieke reageert verontwaardigd Vrouwen zijn niet zielig en zij kunnen een hoop hebben. Zij hebben al zoveel meegemaakt en zij kunnen kiezen, of zij wel of niet iets doen met de dingen waar ze mee geconfronteerd wor den. Wanneer je dingen zou ver zwijgen geef je ze een verpak king waar ze geen recht op heb ben. Het zou overdreven zijn om met oudere vrouwen voorzichtig om te springen. Elke VIDO groep heeft wél twee begeleidsters, opdat éèn begeleidster er op kan letten hoe de reakties van de vrouwen zijn op wat er be sproken wordt, of er toch niet teveel verwarring ontstaat. Is 10 a 12 keer bij elkaar ko men in de VIDO groep,waarin toch de nodige problemen naar voren komen, niet weinig? Na die keren is het nodig dat de vrouwen een stuk zelf aktivi- teit gaan ontplooien en zich gaan aansluiten bij andere ak- tiviteiten. Er is genoeg te doen in Tilburg. De VIDO is een doorgangshuis en geen nesttoe- stand.Er blijkt wel behoefte te

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 9