4 l I Ondertussen zat ik dus alleen met mijn twee oudsten. Maar ik wilde het niet meer zoals tij dens mijn huwelijk. Tijdens mijn therapieën had ik veel in/ met groepen gewerkt en ik kreeg het stoutmoedige plan om vrou wenpraatgroepen op te richten in mijn dorp. Dit was het begin van iets wat ik nooit had kun nen vermoeden. Het lukte zo waar en ik stond versteld van het resultaat, maar ook van het sneeuwbaleffect: in dat dorpje Loon op Zand voelden al die vrouwen zich door het succes van de drie praatgroe- pénzo gesterkt dat ook zij hun fantasieën over bewustwording gestalte wilden geven. Er ont stonden een vrouwencentrum, een biologisch-dynamische tuin, thema-avondenzwem/film/eet/ creatieve clubjes, Rooie Vrou wen etc. etc. Ik had er ineens een hoop vriendinnen bij: we vonden herkenning en bevesti ging bij elkaar. Ik voelde me groeien en dacht: als ik dit voor elkaar kan krijgen, moet ik meer kunnen. En ik sloot me aan bij een kritische psychia trie werkgroep: het Tilburgs Kliëntenbelang, waar ik mee hielp thema-avonden en ont moetingsgroepen op te zetten en een informatiewinkel voor de (geestelijke) gezondheids zorg. Ook kwamen mijn crea tieve vermogens weer terug: ik ging weer schilderen en werkte ook in opdrachten. Door dit alles durfde ik zelfs weer te gaan studeren: ik wist dat ik het kon. En het gaat! Ik zit nu in het tweede jaar van de opleiding Sociale Dienstverlening en werk twin tig uur per week als emanci- patiewerkster met/voor buiten landse vrouwen. Hartsikke leuk! Omdat ik me erg lekker voelde in groepen ben ik sinds een half jaar ook komen wonen in het Centraal-Wonen project de Meenthe in Tilburg Noord. Men woont daar in twintig huisjes plus gemeenschappelijke ruim- De hele zaak klapte na de ge boorte van mijn derde kind. Overspannen, maagzweeren na jaren pillen en psychologen koos ik voor het therapeutisch dagcentrum. Daar leerde ik o.a. meer voor mèzelf te kiezen, wat resulteerde in een schei ding met achterlating van de drie kinderen Na een jaar dagcentrum was ik zover dat ik bewust kon kiezen voor terugkeer naar twee van mijn kinderen. Keer kon ik niet, ik wist dat het dan fa- likant fout zou gaan. Natuur lijk werd ik met scheve ogen aangekeken. Ik was immers die’ ontaarde moeder! Bram, de jongste, ging'naar zijn vader die met zijn vriendin ging samenwonen. Ik had daar heel verstandelijk voor gekozen. Toen dacht ik nog dat ik mijn oudste het beste kon hanteren. Gevoelsmatig had ik het met het verlies van Bram heel moei lijk. Het was echt een rouwpro ces, wat nu na vier jaar nog niet helemaal beëindigd is. Misschien eindigt het wel nooit! ‘2*

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 6