vervellen.... B 3 Toen ik op mijn eenentwintig ste een kind kreeg, had ik er nooit bij stilgestaan wat de consequenties daarvan waren. Ik had altijd weinig met kin deren te maken gehad en leef de met het idee van: als je eenmaal getrouwd bent en kin deren krijgt, gaat alles van zelf. ’Het zit als het ware ingebakken in een vrouw om met liefde en zorg het huishouden te doen en kinderen op te voeden ik snapte ook werkelijk niet waarom ik zo depressief werd als huisvrouw/moederMis schien zou ik het met een tweede kind wel drukker krij- ïgenen op een flat wonen was natuurlijk ook niet alles. Mijn droom was altijd: een stuk of drie kindertjes met spelletjes bezig rondom de ta fel of voorbeeldig tv kijkend. Mijn droom spatte al gauw uit elkaar. Mijn oudste kind was niet als andere kinderen. Hij vertoonde autistische trekken en ik dacht voortdurend: dat is mijn schuld, ik kan niet met hem omgaan en daarom ge draagt hij zich zo afwijkend. Na allerlei hulpverlenende in stantie kwam ik erachter dat hij een lichte hersenbescha- an nc vc ir. dat stuk nauwelijks voren. Hij vond het niet nodig om verandering te brengen in de situatie. Hij vond het mijn probleem, ik was toch depres sief, terwijl er niets aan de hand was de wijze waarop ik vastgelopen ben leven inricht. diging had. Maar toen had ik mijn drie kindjes al. Al waren het niet zulke droomkindjes als ik verwacht had. Daar zat ik dan, ik vloog te gen de muren omhoog, ook al woonde ik nu in een mooi huis met mijn man en gezinnetje, wat ik altijd gewenst had. Het beeld klopte van geen kanten. Niet dat mijn man en ik niet geëmancipeerd waren. 0 nee, Kees was vaak thuis en vreselijk leuk met de kinde ren, waardoor ik me echter steeds minder waard voelde. Ik Ik volgde part-time de teken academie, ook al een droom van me, maar ik werd daar na een jaar gewogen en te licht be vonden. Weer een mislukking, want ook voelde ik me misluk ken als moeder en echtgenote; onze relatie was niet je dat. En ik voelde me alsmaar schul diger en schuldiger. En steeds tiger, want waarom ging alles niet zoals ik het me rgesteld had? Mijn man kwam naar In een samenleving als de onze, waarin in wezen alleen geluk wordt getolereerd en waarin mensen vaker met elkaar omgaan als figuranten in een verplichte goed-nieuws-showis degene die verdriet heeft, eenzaam is, pijn lijdt, een spelbrekerWie daarmee voor de dag komt verstoort de voorstelling, wordt de zaal uitgezetgeëtiketteerd en in het ergste geval opgeborgen Ik ben een van die spelbrekersIk heb ervaren dat het leven geen gladjes verlopende succes-storg is en ik heb die ervaring niet willen, niet kunnen verdringen. In het volgende stukje wil ik vertellen hoe ik in mijn leven ben omgegaan en omga met mijn pijn, verlies en schuldgevoelens. Ik weet dat ik hiermee veel vrouwenmoeders in het harnas zal jagen. Maar ik neem dat risico. Dit stukje zal ook gaan over en de manier waarop ik nu mijn

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 5