I98I en nu emancipatie" 1928: 1933: tellen passen t.v. Slechts maatschappij op "onze" en lonen van vrouwen worden de helft van de vastgestelde lonen van mannen. Vrouwen worden uitgesloten van literatuur en filosofie onderwijs op de lycea. Vrouwen kunnen geen hoofd van scholen meer worden. Vrouwelijke studentes moeten dubbel schoolgeld betalen. Vrouwen worden uitgesloten van ambtenaren-exames en de arbeids plaatsen voor vrouwen in overheidsdiensten worden gereduseerd tot 10% in 1938 In Duitsland worden in 1938 banen voor gehuwde vrouwen verboden. cialisten, noch de kommunisten, noch de feminites uit die tijd stelden de wortels van de onderdrukking van vrouwen; namelijk de arbeidsdeling tussen man en vrouw, de bepaaldheid van de positie van vrouwen door haar taak binnen het gezin en de hele kuituur die daar bijhoort, ter diskussie. Er was geen enkele politieke kracht die het verlangen van vrouwen om zich in alle opzichten te bevrijden, kon verwoorden. De socialisten en kommunistengingen alleen uit van klassetegenstellingen en "vergaten" dat er ook een ongelijkheid en spanning tussen de sek sen bestond. Zij spraken de vrouw niet aan op haar onderdrukte positie als vrouw, maar alleen op het echtgenote van de arbeider zijn. Zij deden een beroep op de vrouwen uit de arbeidersklasse om zich te organiseren en politiek aktief te worden. De vrouwen die buitenshuis gingen werken, vaak uit financiële nood, hielden ook haar taak als huisvrouw en moeder. Het was een vanzelfsprekende zaak dat de verant woordelijkheid voor de huishoudingen en opvoeding een eksklusief domein van de vrouw was en bleef: de emancipatie bleef staan voor de deur van haar huis. Mieke Aerts en Anet Bleich konkluderen in het boek "Vrouwen en fascisme" blz16 ev "Zo bracht de. "emancipatie" voor vrouwen vaak meer lasten dan lusten. De vrouwenbeweging bood geen alternatief, zij waren trots op het bereikte kiesrecht, benoembaarheid van vrouwen als hooglerares, burgemeesteres Voor de meeste vrouwen werd de "emancipatie." echter een bedreiging. Het feit dat het perspektief op werkelijke bevrijding voor vrouwen geblokkeerd was, of onzichtbaar bleef, dat maar weinig vrouwen zich aangesproken voelden tot het toenmalige feminisme, kan een verklaring zijn voor het feit dat zo weinig vrouwen in opstand zijn gekomen tegen de fascisten. De fascisten wis-ten uitstekend munt te slaan uit de af weerhouding van vrouwen om strijdbaar te zijn en spraken de vrouw aan op precies datgene "wat ze heel goed kon": moeder worden en zijn." Bovendien maakten de fascisten wetten en maatregelen waarin ,zij sys tematisch vrouwen steeds meer konden uitsluiten van arbeid buitenshuis. Enkele voorbeelden uit Italië: 1927: Dat het in "onze" tijd met "onze" is wordt voor mij bijna dagelijks duidelijk via krant eén voorbeeld. Het voorontwerp van de wet: "Gelijke behandeling mannen en vrouwen" die op 7 september door de overheid is uitgebracht laat alles te wensen over, (zie Amsterdamse 00 krant nr 77 okt/nov.). Het komt er op neer dat we we wel "gelijk" behandeld worden als mannen, behalve als het gaat over pensioenen, hypotheken, belastingen, verzekeringen en uit keringen. Dit betekent dus o.a. voor gehuwde vrouwen geen W.W.V., geen zelfstandige A.O.W. voor vrouwen, met een echtgenoot die nog geen 65 jaar is, slechtere pensioenen enz. Alle bestaande wetten waarin onder scheid wordt gemaakt tussen vrouwen en mannen blijven gewoon gehand haafd

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 30