wat het facisme voor vrouwen betekende 27 het laat ppij, die op ongelijkheid in ebaseerd was? pij 1920 niet alleen geken- evengoed, misschien zelfs meer, waardoor de verzorgende huis- schappij en gaat m.n. dan werken wanneer het ekonomisch, sociaal en politiek slecht gaat. Het fascisme maakt in zijn overdreven vorm zicht baar wat onder de oppervlakte in het kapitalisme leeft. Een afgrijselijke illustratie hiervan: bovenstaande briefwisseling laat niets te hopen over alleen de doordringende lucht van 't riool opstijgen Uit de Anne-Frankkrant ’n briefwisseling tussen de medewerkers van J.G. Farben- fabrik en het koncentratiekamp Auswitz. De J.G. Farben schrijft: 1de brief: in verband met experimenten met een nieuw slaap middel zouden wij U dankbaar zijn als U ons een aantal vrouwen zou willen bezorgen 2de brief: wij ontvingen uw antwoord, maar vinden de prijs van 200 mark per vrouw te hoog. Wij stellen U een prijs van ten hoogste 170 mark per vrouw voor. Als U daarmee akkoord gaat zullen we de vrouwen laten komen. We hebben ongeveer 150 vrouwen nodig 3de brief: wij bevestigen de ontvangst van uw schrijven waarin U zich akkoord verklaarde. Houdt U voor ons 150 vrouwen met een goede gezondheid gereed; zodra U ons meldt dat U zover bent, zullen wij ze overnemen 4de brief: de bestelde 150 vrouwen ontvangen. Ondanks hun slechte gezondheidstoestand worden ze als voldoende beschouwd. Wij zullen U op de hoogte houden van het verloop van de experimenten.... 5de brief: de proefnemingen zijn uitgevoerd. Alle proef- objekten zijn gestorven. Wij zullen U binnenkort over een nieuwe leve ring bericht sturen In de vorige 00-krant (moederschap) is al uitvoerig aan de orde geweest wat de politiek van het fascistische systeem voor vrouwen inhield... ...vrouwen zijn moederspuntamenuit! Nu wil ik me meer de vraag stellen: hoe was het mogelijk dat het de fascisten gelukt is om deze opvattingenvoeten in de aarde te laten krijgen? Er was toen toch ook een vrouwenbeweging, en vrouwen konden toch deel nemen aan alle vormen van onderwijs, hadden kiesrecht en recht op ar beid buitenshuis sinds 1918!!!! Dit alles klopt, de feministische beweging had in bijna alle europese staten rond 1918 een belangrijke doorbraak bereikt. De vrouwen kon den eindelijk ook gaan profiteren van de vrijheids- en gelijkheids- rechten waarop de demokratische liberale staat meer dan een eeuw was geb-ouwd. Maar, hadden vrouwen in werkelijkheid wel iets aan vrijheid en gelijkheid binnen een klasse-maatsc bezit en ongelijkwaardigheid in macht Bovendien werd die burgelijke maatsch merkt door klassentegenstellingen maa door een arbeidsdeling tussen de seksen, WaaIUUÜl- ue verzorgende nuis- houdelijke taken op de schouders van de vrouw terecht kwamen De formel erkenning van de gelijkheid van de vrouw als staatsburgeres, maakte geen einde aan de ongelijkwaardigheid die opgesloten lag (en nog steeds ligt) binnen de kapitalistische - patriarchale verhoudingen. De dagelijkse onderdrukking van de vrouw bleef bestaan, op seksueel H H t

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 29