2$ ffi Tb I) >1 kon aan de macht komen dankzij de aktieve en massale in- "verzamelden" als politieke partij slachtof fers van ekonomiese en so ciale malaise. De slachtof fers kwamen uit alle klas sen, echter voor het groot ste deel uit de middenklas se; boeren met grote schul den, werkeloze jongeren, bankroete ondernemers, ge- deklasseerde offisieren en andere teleurgestelde lagen uit het leger(W0 I),kleine middenstanders, die niet tot konkurrentie in staat waren, afgestudeerde jong eren, die geen beroepsprak tijk konden vinden, werke loze intellektuele en niet te vergeten veel vrouwen’. Bovendien was de verdeeld- biijfe^eid binnen de linkse be weging één van de faktoren waardoor de fascistische beweging de staatsmacht wist te veroveren. Je kunt het fascisme zien als een sluipend proces, met Sals eindpunt hetalleen heersersrecht van een kleine groep fascisten met’hun diktator, die alles te zeggen hebben over de maatschappelijke organisatie, informatie en propaganda. Het fascisme is een ingebouwd gevaar binnen de kapitalistische maat- op de heersende gevoelens van onvrede, op vooroordelen en sentimenten nationalisme, oorlog, kolonialisme, gezinsverheerlijkingman-vrouw rolverdeling, anti-semitismeanti-homoseksualiteit en leiderskultus Eén van de belangrijkste kenmerken is dat het fascistische denken uit gaat van ongelijkwaardigheid tussen mensen en tussen volkeren. Zo zijn partij-leden beter dan niet partij-ledenhet duitse arische ras is beter dan het joodse niet-arische ras, de mannen zijn beter en inteligenter dan de vrouwen, mannen en vrouwen die een gezin stichten met veel kinderen zijn beter dan vrouwen en mannen die dat niet doen.. enzenz Het hierboven opgesomde rijtje "minderen" kreeg de schuld van de kri- sis; zij waren minder goed voor de maatschappij, zoals de fascisten die dachten en hadden daarom ook minder rechten binnen de samenleving. Iet geweld, de terroristische machtsuitoefening, was geoorloofd in 't fascistische denken en werd gezien als een noodzakelijk middel om de tegenstanders, wié dan ook, te vernietigen. Het fascisme kreeg een kans toen de demokratie niet meer werkte en te 'weinig slagvaardig was om de maatschappelijke problemen op te lossen, waardoor de roep om een sterke leider, orde en gezag kon ontstaan. In 1928 kreeg de N.S.D.A.P. (Nationaal Socialistische Duitse Arbeiders Partij) bij de Rijksdagverkiezingen slechts 800.000 stemmen wat 12 zetels opleverde, terwijl de twee grootste arbeiderspartijen S.P.D. (Socialistische Partij Duitsland) en K.P.D. Kommunistische Partij Duitsland) meer dan 12 miljoen stemmen behaalden, wat 158 zetels be tekende voor de S.P.D. en 5A zetels voor dé K.P.D. De N.S.D.A.P werd gezien als een lachertje! Echter twee jaar later in 1930 toen de eko- nomische krisis totaal was losgebarsten kwamen Hitler en zijn partij praktische als overwinnaars uit de bus, ze behaalde 106 zetels. Er vond een enorme machtsverschuiving plaats, de politieke verhoudingen verschoven duidelijk naar rechts. De N.S.D.A.P. stemming _van overgrote groepen van de bevolking. Zij „U hebt gelijk, mijnheer Aalberse. Ik hoor niet In de fabriek. Maar als Ik thuis niet verdienen kan, mag Ik dan mijn kinderen bij U te eten sturen?"

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 28