vrouwen en fascisme 05 het verschijnsel facisme in duifsland en italië eh nou 't best beginnen?" kan naar ik ben ik hoe kan ik nou heldere vraagl .zet je? "Ja 'n zucht "Ik weet 't niet "Het is toch een "Gewoon simpel.. "Oh jadat dacht 'n heidens karwei zijn belangrijkste funktie' was, gebaseerde maatschappij, Het doel van ’t fascisme was dan ook demokratische krachten die in het SO' leven werkzaam waren, uit te schakel De fascisten waren daarom tegen de v xbeweging, tegen de socialisten, ieel fel tegen de komunisten, tegen de vrouwenemancipatie en tegen kritische schrijven en schrijfsters. Er ontstond een direkte terreur tegenover de linkse oppositie en een belachelijk maken van de eman cipatie van de vrouw. Hét fascistische denken werd op een doeltref fende manier onder de bevolking verspreid en er werd gretig ingespeeld Er zijn verschillende theorieën over het fascisme. Het is onmoge lijk een omschrijving te geven die algemeen geldig is en die model zou kunnen staan voor fascistische ontwikkelingen in onze tijd, omdat de maatschappelijke en politieke verhoudingen nu toch anders zijn. Wel is het mogelijk om de meest wezenlijke kenmerken van het fascisme tussen de jaren 1918 - 19^5 naar boven te halen. Je zou het 'ascisme, even afgezien van zijn emotionele lading van volks verlakker ij, kunnen omschrijven als een politieke bewegingeen politieke acht, die het resultaat was van een liberale kapitalistische maat schappij, die in een vergevorderde krisis terecht was gekomen. Een krisis die afspeelde op ekonomisch, politiek en sociaal terrein. Het fascisme als politieke beweging was niet bereid deze kapitalis tische maatschappij in krisissituatie af te schaffen. Integendeel, die kapitalistische op privé-bezit in stand te houden. ecies die emancipatorische en xle, politieke en ekonomische de wer- WAT HET FASCISMEALS POLITIEKE MACHT VOOR VROUWEN BETEKENDE wat problemen op 'n rijtje" j3dat dacht je?...vergeet dat maar!" "Het is ’n heidens karweiteveel is verstopt en in riolen verdwenente lang onuitzocht gebleven hoe vrouwen stilzwijgend zijn misbruikt tijden slaagde men er zelfs in de stank van 't riool naar wierook te laten ruiken allehujaen jij en ik geloofden het" "Kwaad, alleen maar woedend, kan ik zijn als ik lees en wroet in de geschiedenis" "Die tijd is overzeg je?" "Daar ben ik niet zo zeker van De riolen worden opengebroken dank zij vrouwenen kelijke stank komt naar bovendat wel gelukkig" "Maar jij en ik zijn in die lucht opgevoedons is de oor log verteld als 'n mannen verhaal en 't gezin was 'n gelukkig toevluchtsoordde vrouw was moeder. troosteres ""Zo zijn mijn wortelszo heb ik geleerd..zo ben gaan doenzo zie ik dat er niets van klopt....en weer kwaad" u

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 27