hustera carla en clara ze geminacht, krankzinnig ver klaard en opgesloten in gek kenhuizen Dit gebeurt nu nog. aoro, laten we ons nu insme ren met heksenbalsem en vliegen Wist u overigens dat hysteries van het griekse woord 'hustera’ komt en baarmoeder betekent... Hysterie ontstaat dus in de baarmoeder. Vannacht werd ik ongesteld, en hoe'. Weer die ouwerwetse pijn, nee nog veel erger. Ik kroop van ellende door de kamer en gilde het uit van de pijn. Da's toch hysteries, nietwaar. Mannen hebben geen baarmoeder. Zij kunnen dus ook niet hys teries worden, behalve dan wanneer zij op hun pik getrapt worden, dan heet het echter niet hysteries maar 'menselijk'. De ware historie van de hys terie, de waarheid omtrent heksenlevens is lang genoeg vervalst en verzwegen. Zelfs nu nog, eeuwen later, wordt uit alle macht geprobeerd aan te tonen dat Jeanne d'Arc niet een vrouw maar een man is geweest. Wij zijn altijd heks gebleven, maar we hebben ons geïdentifi ceerd met onze vervolgers, die ons voorhouden dat wij slecht zijn, kwaad willen en kwaad spreken. Tegelijkertijd i hebben ze ons afgeleerd en hebben we zelf afgeleerd om 'slecht' te zijn, om te ont- snappen uit de verstikkende \keurslijven en een leven te i /leiden voor onszelf alleen. ^[Gelukkig breidt de stroming der nerovering, speuren naar e ;n kuituur, eigen normen waarden haar uit met een .Iheid van ovulerende eitjes. vrouwen met kennis en liefde voor haarzelf en de natuur. Als ongetrouwde lesbiese zelf standige vrouwen ondervinden ook wij diskriminatie en ver volging Door onze ervaringen en pra tende over vrouwen en psy chiatrie werd ons het volgen de duidelijk: er moet ergens een verband bestaan tussen heksen op de brandstapels in de middeleeuwen en vrouwen in psychiatriese inrichtingen in deze tijd. Hoe kunnen we in heksnaam onze vooronderstelling onder bouwen? Met behulp van het Lesbies Prachtboek, waarin Mieke van Kasbergen analiseert waarom heksen vrouwen waren. Moesten we de Malleus Male- ficarum (de Heksenhamer uit 1486)dé handleiding voor net opsporen en veroordelen ‘van heksen, doorworstelen? Of naar een heksenwaag gaan? In Oudewater hebben we ons la ten wegen en daar werd ons, evenals aan zovele vrouwen in de middeleeuwen een certifi- kaat uitgereikt, waarop ver meld: 'accorderende dit ge- wichte wel met de natuerlycke proportiën des Lichaems'. Dus niet te licht bevonden. De heksenwaag in Oudewater was namelijk toentertijd een van de weinige betrouwbaren. In de middeleeuwen werden vrouwen zonder een dergelijk certifikaat veroordeeld en meteen verbrand of verdronken, tegenwoordig gebeurt dat iets subtieler. Wij worden nog steeds gewogen, met rapporten, diploma's, psychologiese tes- ensollicitatiegesprekken enz en vervolgens worden we te licht bevonden voor deze man schappij. Toen vroeger het verbranden en verdrinken ophield en men zijn verstand een beetje kreeg (men noemt dat de Grote Ver lichting) vormden heksen geen bedreiging meer, maar werden /Vbt

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 19