weekends kursussen voor hulp verleensters 15 c van de relatie tussen haar pro blemen en haar positie als vrouw. Bij de vrouwen, die bij Balsemien komen, is dit mees tal niet het geval. Vrouwen met drug- en alkohol- problemen verwijzen de Balse- mien-oo door. Ook krisisopvang kunnen zij niet realiseren, omdat ze geen overnachtingsmo gelijkheid hebben. De vrouwen die bij Balsemien komen zijn geen gestudeerde vrouwen, maar ook geen kans arme vrouwen. Zij zijn tussen de 25 en 35 jaar. De vrouwen van Balsemien prob- ren samen met de andere vrou wen uit de therapie-groep hel der te krijgen of het probleem van de desbetreffende vrouwen te maken heeft met een tekort aan aandacht. Dit gebeurt vanuit het idee dat ieder mens aandacht nodig heeft, maar wij in deze wereld te wei nig spontaan aandacht kunnen vragen en geven aan elkaar. In de therapie-groep wordt het erg gestimuleerd om een ant woord te vinden op vragen als: 'Heb ik aandacht te kort? Heb ik meer aandacht nodig? Zo ja, hoe kan ik dat dan organiseren?1 Een antwoord op deze laatste vraag is vaak dat vrouwen na de therapie-groep in een an dere groep gaan of anders gaan wonen, waar ze meer aandacht krijgen en kunnen geven. De therapie-groep is er niet om alleen een tekort aan aan dacht op te vullen. Dat zal elke vrouw £n haar naaste om geving moeten zoeken. Problemen als aandacht-tekort', isolement worden in de thera pie-groep ook maatschappelijk bekeken en niet alleen als kontaktstoornis van die vrouw. Soms worden er hele diskussies gevoerd n.a.v. een thema. Balsemien richt zich op vrou wen, die als hulpverleensters binnen en buiten instellingen werken om samen met haar het werk en de werkmogelijkheden te evalueren en verder te ont wikkelen. Zij houden regelmatig een weekend voor vrouwen, die met vrouwelijke kliënten werken.. Aanvankelijk hadden zij een aanbod voor de vrouwen, maar het bleek al snel dat hun aanbod niet aansloot bij de vraag van de vrouwen. Sindsdien gaan zij in op vragen bijvoorbeeld van een team of van individuele vrouwen, die samen in een in tervisie groep willen. De be langrijkste vragen die zij krij gen zijn: Hoe houd ik mij met mijn feministische ideeën over eind in de instelling? Welke strategie kun je als vrouw bin nen je instelling'uitstippelen Het zijn vooral strategische vragen, die aan bod komen, en niet zo zeer inhoudelijke vra gen over het vrouwenwerk. Dit komt omdat de meeste vrouwen binnen hun instelling nog moe ten bewijzen dat problemen van vrouwen te maken hebben met hun positie als vrouw.En zolang je dat nog moet bewijzen kun je nog niet bezig gaan met vrou wen werk en de vragen die dat oproept Door wat de vrouwen van Balse mien tegenkomen zijn zij zelf ook bezig met de vraag: wat zijn de onmogelijkheden van vrou wenwerk binnen instellingen? Zouden we niet een alternatief circuit moeten opzetten? Of moe ten we akties gaan ondernemen situaties in instellingen n de kaak te stellen? dere problemen die zij tegen- I i o J a-

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 17