therapie groep B MU Hun bedoeling was (en is nog steeds) om vrouwen te-onder steunen bij hun problemen in doorlopende groepen met kon- tinue begeleiding en niet al leen groepen op te starten, zo als in de fort gebeurt. Door verwijzing naar zelf-help- groepen als de fort gebeurt herhaaldelijk Zij wilden als betaalde krach ten in de op te zetten alter natieve hulpverleningsinstel ling voor vrouwen gaan werken. Uit de emancipatiepot kregen zij subsidie als drie jaar du rend experiment. Er is geld voor twee full-time krachten,- één daarvan naar eigen believe in te vullen. De ene is ver deeld in twee halve banen, de andere kan steeds naar behoef te ingevuld worden. Vier betaalde vrouwen werken nu bij Balsemien. Balsemien heeft twee uitgangs punten 1. vrouwen, die op een of an- dere manier vastgelopen zijn, ondersteunen in doorlopende groepen met kontinue begelei ding. 2. ervaringen en kennis door geven aan hulpverleensters uit erkende instellingen, tevens op die manier proberen invloed uit te oefenen op die instel lingen In het 1'1 'jaar dat Balsemien bestaat, hebben er twee radi- kale therapie-groepen gedraaid. Zo’n groep komt wekelijks bij elkaar en bestaat uit 6 tot 8 vrouwen. Een vrouw blijft in de groep zolang als ze zelf nodig acht, gemiddeld 8 maan den. Voordat zij in de groep komt heeft zij een intake-ge- sprek. In dit gesprek wordt bekeken wat haar vraag precies is en of dit aansluit bij het aanbod van Balsemien. Soms komen beide vrouwen samen tot de konklusie dat het beter is om in een andere groep te gaan, bijv, fort- of praat- grope, dan -in de therapie-groep Uitgangspunt van de Balsemien- oo is dat een vrouw zelf weet én kan verwoorden wat haar probleem en vraag is, eventueel met hulp van hun kant. Zij ne men haar serieus en nemen ook haar formuleringen over i.p.v. -wat zo vaak gebeurt- eigen kon- klusies te trekken of in hokjes te plaatsen. Bij het intake-gesprek wordt het begin gemaakt van het kon- trakt, waar een vrouw binnen de groep aan werkt. Het verschil tussen een fort- groep en deze therapie-groep is in de eerste plaats de kon tinue begeleiding. Daarnaast echter ook dat het aksent niet zozeer op het groepsproces ligt, zoals in fort-groepen laar op het probleem van die touw, die binnen de groep daar aan werkt Bij fort-groepen zie je vaak gebeuren dat de groep zich op een gegeven moment vrijer voelt, meer toekomstperspektief ziet, en samen dingen gaat onderne men. Het gebeurt dan wel eens dat vrouwen, die dieper lig gende problemen hebben, daar mee nog niet aan bod zijn kun-, nen komen. Deze blijven dan vaak liggen, aldus de Balse- mien-oo In de+fiadikale therapie-groe pen bij Balsemien komen dieper liggende problemen makkelijker aan de orde. Een ander verschil is dat de vrouwen, die in een fort-groep stappen, zich vaak bewust zijn

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 16