balsemien, balsem voor mienen mm 13 voorgeschiedenis Wat is Balsemien? en en wa s aan anderzijds om een alter- eve instelling op te rich- naast alle traditionele in ningen Vijf vrouwen zijn een jaar be zig geweest met de voorberei ding van dit vrouwenprojekt Balsemien bestaat vanaf novem ber 1979. Vier van hen hadden in fort- groepen gezeten Feministiese Oefengroep Radikale Therapie, red.) en hadden we een work-' shop met Hogie Wyckoff ge volgd Zij konkludeerden dat de fort in Nederland een zelf-help-be- weging was (en is), dit in te genstelling tot de radikale therapie in Amerika, die daar als professionele hulpverle ning beoefend wordt. Samen zijn zij aan het denken gegaan over de opzet van al ternatieve hulpverlening voor vrouwen buiten de zelf-help- beweging. Enerzijds om vrouwen te bereiken, die niet zo makke lijk naar een fort-groep stap pen n? t Bet was een snikhete dag. Helemaal bezweet en dorstig komen Kris ik aan. We stappen een nieuw, nog ongeverfd trappenhuis binnen en als we de trap omhoog gaan, komen we op een grote, lichte zolder. Het is er sober en eenvoudig ingericht met grote zitslaapbanken en vloerbedekking van zachte kleur. Alles lijkt me met zorg uitgezocht En dit alles met slechts F. 10.000,-- subsidie voor inrichtingskos ten, zoals Agnes later vertelt. Renee brengt koffie en thee. Ik voel me lekker met drie vrouwen op deze wijde, lichte zolder. Renee vraagt hoe we ertoe gekomen zijn om een nummer over 'vrouwen en psychiatriete gaan maken en hoe we van Balsemien wisten. Het idee van deze krant komt van een ex-redaktielid en is over geno men door de huidige redaktie. Van Balsemien heb ik voor 't eerst ge hoord op een feest in Den Bosch en ik las de folder in het Eindho- vens vrouwenhuis. We wisselen in het kort wat uit. Agnes en Renee wonen in Nijmegen, hebben daar een aantal jaren geleden sociale pedagogiek gestudeerd Kris is net afgestudeerd in ontwikke 1ingssociolog ie loos, al twee jaar. Dan beginnen wij te vragen over Balsemien Ik ben werke- en zij te vertellen Gesprek met Agnes Verheggen en Renee Smits van Balsemien op 8 juli 1981. Balsemien is een huIpverleningsprojekt voor vrouwendat in 1979 ge ïnitieerd werd door vrouwelijke hulpverleensters en in 1980 konkreet gestalte kreeg in de vorm van een eigencentrum in Den Bosch. ■i we

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 15