van binnen en buiten I I 10 I dan Eigenlijk was ik alles kwijt, inzichten, verworvenheden, het gevoel van het recht om te be staan was me door de vingers geglipt. Maar ik had alles, een vrouw waarvan ik hield, onein dig veel. Als j-e zo in de war bent in het begin denk je. echt dat alles aan jezself lig. Na 'n tijdje rondgedobberd te hebben gingen me de ogen zo langzamerhand weer open en zag ik dezelfde dingen gebeuren als 'buiten'. Wij spraken van 'binnen' en 'buiten'. Binnen was beschut, je wist wat je had, wat er was, er werd gewaakt. Buiten was de rest van de we reld, vrij maar vijandig, on beschut, hard maar avontuurlijk. Binnen was een afspiegeling van buiten, een klein manschappijtje met regels, afspraken, normen, rangen en standen en feesten. Er kan alleen net iets meer. Dit is wellicht het allerfrustrerends het gevoel nog minder serieus genomen te worden als buiten. Maar, even als mijn lotgenoten was ik afhankelijk van binnen. Als je konflikten maakte wa^r ze mochten, met je gelijken*1 werd je serieus genomen en daarin gesteund. Waar ze niet mochten, met personeel en be moeienis met beleid, dan voelde je de hete adem in je nek van de fluisterzin: ach, dat hoort er allemaal bijbeetje in de war, onuitgewerkt vaderkonflikt Mijn gelijken waren allemaal vrouwen. Gelukkig is het me nooit zo gelukt om een konflikt te verkrijgen over het lakens vou wen, ramen lappen, eten bereiden en meer van dit soort werken. Hier bekonkureren vrouwen elkaar buiten al eeuwenlang om. (Hoe doffer mijn ramen hoe bezorgder mijn buurvrouw kijkt, als ik ze was zie ik haar glimlach mijn beloning). Ik dacht dat het binnen om diepere dingen ging, welk een vergissing, het werd juist gestimuleerd, om mee te oefenen, in konflikt erover'. Wel was ik het regelmatig zat dat de vrouwen elkaar aanspraken van 'welteruste jongens' en 'eten jongens'! Dan vroeg ik weleens. of de meisjes ook moch ten eten. Ook kon ik me behoor lijk opwinden over het feit dat gehuwde vrouwen, als zij dat wilden nooit alleen een gesprek konden hebben met de psycholoog. Dat kon alleen met hun man er bij. Dan zat een vrouw daar met twee hulpverleners en de man waar ze mee gehuwd was. Een hele toer om je daar lekker veilig bij te voelen. En bij het zien en horen van vrouwen die kapot gingen aan haar schuldge voelens dat ze maar niet echt voelden dat ze in god geloofden of maar niet echt, voelden dat ze van haar kinderen hielden. Daar kon ik machteloos woest over worden, wat normen en waarden kunnen aanrichten bij vrouwen, en als je geen weg meer weet om te ontsnappen. Ik dacht te zien dat vrouwen opgelapt werden en dan weer precies naar haar oude situatie terug gingen. Ach, je hebt toch 'n goede man en lieve kinderen. Sommige vrouwen kwamen na een paar maanden terug. Op een ochtend wilde ik in mijn enthousiasme alle vrouwen redden. Tijdens een groepsgesprek wilde ik gezamenlijkheden opsporen, die moesten er toch wezen volgens mij. Allemaal vrouwen, maar we bleven individueel problemen -•V -5 1 Eind '79 kwam ik op Coudewater terecht, 'n verblijf wat onge veer anderhalf jaar zou gaan duren

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 12