•W i'fe WW 'telt ijl lyl.„ 4 Vp - genomen krijgen ','W^ A' '- ze hebben goed opgepast en zijn netjes gebleven, dan heb je een voldaan gevoel en kun je tevreden zijn Want je hebt het lang niet altijd zelf in de hand. Dan denk je bij jezelf: ik geloof dat ik het goed heb gedaan, of dat zo is weet je natuurlijk nooit zeker. Ik ben er wel tevreden mee Het rollenpatroon, de moeder zorgt voor de kinderen en de vader gaat werken voor de kost, vind ik niet juist. Het moet mogelijk zijn en het is ook erg belangrijk, dat de ouders beide verantwoordelijk zijn voor hun kinderen. Waarom zou de moeder de verantwoordelijkheid alleen moeten dragen? Kinderen zijn van de ouders samen, dus dienen zij ook samen verant woordelijk te zijn. Mijn mening over vrouwen die kie zen voor geen kinderen is, dat zij daar zelf over kunnen beslis sen. Als ze bewust kiezen geen kinderen te nemep moeten ze het ook niet doen. Zij zullen daar dan ook een rede voor hebben denk ik en verder heeft daar niemand iets mee te maken. Vroeger was het zo dat de meeste vrouwen kinderen kregen of ze wilde of niet. Gelukkig is die tijd voor bij. Nu kunnen ze zelf bepalen of ze wel of geen kinderen nemen en zo ja wanneer. Ik vind dat heel belangrijk. Anderen denken daar misschien anders over, maar dit is mijn mening, maar ja wie ben ik sprekende zaak dat er zomaar kin deren kwamen. De pastoor van de parochie dacht daar anders over. In die tijd kwamen ze eenmaal per jaar op huisbezoek, zielen inschrijven heette dat toen. De jongste was toen 2 jaar en een derde ziel was er nog niet. We hadden dus onze plicht niet ge daan, want -zo was er bij het trouwen toch gezegd- gaat en ver menigvuldig. Als men geen kinde ren wou of kon nemen dan moest daar dispensatie voor aangevraagd worden bij de Bisschop. De pastoor vroeg dan ook of er nog geen derde kind op komst was, waarop we nee moesten antwoorden. Maar zei hij, weet u niet dat u in zonde leeft, of hebben jullie dispensatie? (dit is ontheffing of vrijstelling van een gebod of voorschrift). Ja zei ik dat heb ben we. Van de Bisschop? vro.eg hij.Nee we hebben ons zelf dis pensatie gegeven. Dat had ik dus nooit moeten zeggen want die man is boos weggegaan en we hebben hem nooit meer teruggezien. We waren dus slechte zielen. Drie jaar later is onze dochter geboren. Een meisje was nog een wens en die ging dan ook in vervulling. Voor mij was ons gezinnetje toen compleet. Voor het trouwen heb ik eigenlijk weinig nagedacht over het moeder schap.Wel had ik mezelf voor dat als ik kinderen zou ze niet zo streng zou opvoeden. Ik ben namelijk zelf nogal streng opgevoed. Niet zo zeer door mijn moeder, die had een zacht en lief karakter. Mijn vader was een fijne en hardwerk ende man, maar altijd erg stipt op alles en nogal streng. Ik had me voorgenomen niet zo streng voor mijn kinderen te zijn en hun meer vrijheid te geven als ik zelf had gehad. Pas toen ik zzwanger was ben ik daarover gaan nadenken. De zwangerschap heb ik als iets moois ervaren. Het opvoe den van kinderen vind ik erg moei lijk. Er komt heel wat kijken eer ze groot zijn. Als het dan zover is dat ze groot geworden zijn, i .te •.■■■rit r~7 V 'èj'

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 6