het vrouwenkafee tilburg 31 1 ia F' In die 2j jaar had het 00-kafee geen eigen ruimte, maar huurde voor een avond en twee ochtenden in de week een kafeeruimte: eerst het KWJ-gebouw, later Molenstraat 100. Over dit laat ste pand was een kontrakt ge sloten, dat per 1 april ’81 afliep. Maar geen nood: de on- derhandelingen met de gemeente waren al in een ver stadium; het pand Sasse van Ijselstraat 16 zou het vrouwentrefcentrum van Tilburg worden. MAAR: op het laatste moment Zoals iedereen zo langzamerhand wel weet, kampt het 00-kafee Tilburg al lange tijcï+met ern stige huisvestingsproblemen. Voor de volledigheid nog even een blik terug; Al ruim 2J jaar is het 00-kafee samen met en vertegenwoordigd in de vrouwenraad met de gemeen te aan het praten over een pand Dit pand zou een vrouwentref centrum moeten worden, dus zo danig dat alle vrouwengroepe ringen van Tilburg hier gebruik van zouden kunnen maken. gezinnen. De konfessionele regering, (Colijn o.a.) drager en be schermer van de konservatieve ideeën omtrent de vrouw, vindt dat vrouwen de koesterende funktie van het gezinsleven moeten ver vullen De regering maakt gebruik van de slechte ekonomische situatie en de algemene publieke opinie dat verbod van vrouwenarbeid de wer keloosheid kan verminderen. De katholieke regering weet zich bo vendien gesteund door pauselijke ecyclieken en door de bisschoppen. In 1935 wordt er ’n wet aangenomen die bepaalt dat onderwijzeres sen en ambtenaressen wanneer zij trouwden ontslagen worden. In 1937 wil Rommede katholieke minister van sociale zaken, met een wetsvoorstel alle loonarbeid van gehuwde vrouwen verbieden want: "De overheid behoort zich openlijk te scharen aan de zijde van hen die menen dathet gezin beschermt dient te worden tegen het verrichten van beroepswerkzaamheden door de gehuwde vrouw. Het wetsontwerp is er dankzij een aktief verzet van de vrouwenbe weging nooit doorgekomen en door minister v.d. Tempel van de S.DA.P. in 1939 als wetsvoorstel ingetrokken. Heel duidelijk blijkt uit allerlei bronnenmateriaal dat ook in Nederland het terrein van de vrouw thuis lag bij de zorg voor man en kinderen en eventuele onderduikers. In de "grote" politiek en het openbare verzet zijn weinig vrouwen te vinden. Dat zij daartoe in staat waren is ons voorgeleefd door b.v. Hannie Schaft. Ik wil dit artikel graag eindigen met 'n citaat van Angelica Ba- labanoff, een Russische vrouw die leefde onder ’t stalinistische bewind in Rusland zo’n 50 jaar geleden: "De ervaring van de enkeling net betrekking tot historische gebeur tenissen is niet alleen haar of zijn persoonlijk eigendom. Het dient ter beschikking te worden gesteld van diegenen die er hun voordeel mee kunnen doen.De geschiedenis is schaamteloos ver valst.... Nooit is het noodzakelijker geweest de waarheid te ver tellen dan vandaag!" !f

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 33